W.A.B, Maciej Płaza, Empik

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Maciej Płaza, "Golem"

Maciej Płaza stworzył niezwykłą przypowieść o golemie, która w swoim arcydzielnym języku przypomina szwung żydowskich opowieści, który mogą Państwo znać m.in. z “Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk.

Opowieść o niewielkiej wspólnocie żydowskiej nie zamyka się jednak w odtwórczej cepeliadzie, a ujawnia krytyczny lub przynajmniej sceptyczny stosunek narratora do życia chasydów - mężczyzn, którzy dla obcowania z sacrum oddalają od siebie wszystko to, co ziemskie.

---

“Golem” Macieja Płazy to genialna - zwłaszcza językowo - opowieść o świecie dawnych sztetli, żydowskiej obyczajowości i obrzędowości u progu wielkich zmian.

Płaza przywraca świat, który jeszcze sto lat temu był na wyciągnięcie ręki. Z drugiej strony - powieść stawiająca pytania o to, czego potrzebujemy od literatury. Czy najwierniejsze, najgenialniejsze choćby powtórzenie nie będzie tylko powtórzeniem, odtworzeniem?

Fikcja ma moc pokazywania nie tylko tego jak świat wyglądał, ale i jak mógłby wyglądać. A tego u Płazy nie znajdziemy. Choć doceniam, nie jestem bezkrytyczny.

Więcej - TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Co leży na zakręcie w pewnej powieści dla dziewcząt?