Czytaj post
wywiad, Olga Gitkiewicz, Znad Mapy

[ZNAD MAPY 009] Olga Gitkiewicz - wywiad

Znad Mapy, rozmowy nie tylko o literaturze to cykl rozmów, w których moimi gośćmi są pisarze, pisarki, reporterzy i reporterki opowiadający o ważnych dla nich mapach. Gościnią dziewiątego odcinka podcastu jest Olga Gitkiewicz.

Nagranie możecie odłuchać tutaj (Spotify) tutaj (Apple) tutaj (Google), a ja zapraszam na spisany i zredagowany wywiad na podstawie nagrania.

Wojciech Szot - Co przedstawiają mapy, które nam wysłałaś?

Olga Gitkiewicz - To plan Żyrardowa, od kilku lat mojego miasta. To jest mapa z 1999 r., na której są pokazane zmiany nazw ulic. Dzisiaj ta mapa, jeśli się na przykład...

Czytaj post
Książkowe Klimaty, Hanna Karpińska, Złatko Enew

[GAZETA WYBORCZA] recenzja ksiażki "Requiem dla nikogo" Złatko Enewa

Jak szukacie dobrej powieści, która zostanie wam pod powiekami to mam dla Was kilka zdań o "Requiem dla nikogo" Złatko Enewa w przekładzie Hanny Karpińskiej.

---

To wstrząsająca powieść o systemowej przemocy wobec mniejszości - Turków i Cyganów, o patriarchalnym systemie, w którym kobiece ciało jest jedną z cenniejszych walut, ale też o mężczyznach, którym wali się świat. W finale to opowieść o ludzkiej naturze, w której autor zastanawia się nad fenomenem bałkańskiej przemocy. Znajduje dwa źródła - patriarchat i zmowę milczenia. Czy kobiecy głos, który wybrzmiewa w zaskakującym finale, może zmienić rzeczywistość?

Czytaj post
wywiad, Olga Gitkiewicz, Znad Mapy, podcast

[ZNAD MAPY 009] Olga Gitkiewicz - podcast

Jak co tydzień mam dla Was wakacyjny podcast Znad Mapy. Z pisarzami i pisarkami rozmawiam o ważnych dla nich mapach. 

Gościnią dziewiątego odcinka podcastu jest Olga Gitkiewicz, reporterka i redaktorka, której nowa książka “Krahelskie” ukaże się nakładem Dowodów na Istnienie już za kilka tygodni. A tymczasem zapraszamy na wyprawę do Żyrardowa.

---

Olga Gitkiewicz: Ulica Kazimierza Basińskiego chyba w 2017 roku została zmieniona na “Inki” Siedzikówny, choć mapa Googla jeszcze za tym nie nadążyła. To wydaje mi się ciekawe, bo to jest lokalny działacz robotniczy, jeden z pierwszych działaczy...

Czytaj post
Convivo, Wiersz na dobrą noc, Jan Baron

[WIERSZ NA DOBRĄ NOC] Jan Baron, "Dopełnienie"

Szukałem wiersza na okoliczność zalanego przez sąsiada mieszkania, ale przychodziły mi na myśl wyłącznie "Stepy Akermańskie" więc utrzymując tonację lekkiego załamania mam dla Was wiersz Jana Barona z fantastycznego tomu "Psińco". Idę zasypiać w rytmie kapiącej do gara wody. W końcu się na coś ten garnek przydał!

Czytaj post
Kolegium Europy Wschodniej, Anna Achmatowa, Leonard Podhorski-Okołow, Ewangelina Skalińska, Lidia Czukowska

O pewnych zapiskach

Umowy przed podpisaniem warto czytać, a na zapytania mailowe o to “czy czasem by Pan nie chciał przeczytać…” odpowiadać po przyjrzeniu się dokładnie temu “co by Pan miał przeczytać”. Otóż uprzejma osoba z Kolegium Europy Wschodniej zapytała, czy ja bym nie chciał “zapisków o Achmatowej” przeczytać. No jasne, o Achmatowej zawsze! Ile to razy powtarzałem sobie w myślach frazy z wiersza o lakonicznym acz porządnym tytule “1”: Było duszno od świateł potopu, A oczy jego - jak blaski... Jenom zadrżała. Ten oto Zdoła mnie wreszcie ugłaskać. (tłum. Leonard Podhorski-Okołow) Ach,...

Czytaj post
Wydawnictwo BOSZ, Agnieszka Taborska, Godzina bez fikcji, Reset Obywatelski, audycja

Reset Obywatelski - Godzina bez fikcji odc. 33 - Agnieszka Taborska

Czyżby surrealiści odkryli odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań, jakie człowiek sobie zadaje - jak żyć? Agnieszka Taborska w swoim "Poradniku surrealistycznym" przygląda się szalonemu życiu surrealistów i proponuje nam, byśmy choć w niewielkim stopniu spróbowali sami spojrzeć na świat ich oczami. A były to nie tylko oczy mężczyzn - Bretona, Dalego, czy Ernsta, ale i kobiet. Meret Oppenheim, Lee Miller, Claude Cahun, Leonora Carrington, Dora Maar, Dorothea Tanning i wiele innych kobiet było uczestniczkami i współtwórczyniami surrealizmu.

W "Godzinie bez fikcji" z Agnieszką Taborską...

Czytaj post
Rachel Cusk, Kazuo Ishiguro, Gazeta Wyborcza, Richard Powers, Booker, Damon Galgut, Mary Lawson, Karen Jennings, Anuk Arudpragasam, Nadifa Mohamed, Patricia Lockwood

[GAZETA WYBORCZA] Wojciech Szot, "Booker 2021. Wśród nominowanych Kazuo Ishiguro i Rachel Cusk"

Wciągające opowieści, geograficzna rozpiętość, różnorodność punktów widzenia i wysoki poziom literacki - zdaniem Gaby Wood, dyrektorki literackiej Booker Foundation to cechy łączące książki z długiej listy tegorocznych nominowanych do tej prestiżowej nagrody.

Na liście nominowanych do nagrody Booker 2021 znalazły się książki uznanych autorów i autorek, jak pochodząca z Kanady Rachel Cusk ("Second Place"), noblista Kazuo Ishiguro ("Klara i słońce", tłum. Andrzej Szulc), południowoafrykański twórca dramatów i powieści Damon Galgut (za książkę "The Promise"), dla którego jest to trzecia nominacja do tej prestiżowej nagrody.

Czytaj post
Anna Dziewit-Meller, OsnoVa, Gazeta Wyborcza, Justyna Sobolewska

[GAZETA WYBORCZA] Wojciech Szot, "Przeczytaj to jeszcze raz. "Nie chciałyśmy wracać do Musierowicz"", wywiad z Anną Dziewit-Meller i Justyną Sobolewską

Po wybuchu pandemii wielu z nas odgrażało się, że sięgnie po książki, które kiedyś były dla nas olśnieniami, czytelniczymi Świętymi Graalami. Justyna Sobolewska i Anna Dziewit-Meller obietnice przekuły w czyn i przeczytały ponownie sto ważnych dla siebie książek. "Stówka" to relacja z ponownej lektury książek lat dziecinnych, jak i "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna.

Wojciech Szot: W "Stówce" przyznajecie, że ulegałyście różnym modom czytelniczym. Czy dziś wstydzicie się którejś z nich?

Anna Dziewit-Meller: Wstyd nie jest tu chyba dobrym słowem, ale przyznaję, że dziś patrzę na siebie...