Wojciech Szot, Jolanta Brach-Czaina, Dowody

Jolanta Brach-Czaina, "Rzeczywistość komponowana"

JEST!

“Rzeczywistość komponowana” Jolanty Brach-Czainy, którą miałem przyjemność komponować dla Dowodów, dotarła!

W książce znajdziecie eseje, publicystykę, listy, a nawet reportaż autorstwa Jolanty Brach-Czainy. Ważnym uzupełnieniem tej książki są cztery wywiady, które z Profesorą przeprowadziły wybitne polskie dziennikarki oraz bibliografia wszystkich Jej tekstów.

Po “Szczelinach istnienia” i “Błonach umysłu” czas na książkę, która pokazuje jak wyglądała formacja filozoficzna, etyczna i estetyczna, która zrodziła te dwa wybitne dzieła.

Jak napisała Eliza Kącka w świetnym eseju-wstępie "Świadectwo zmysłów. Filozofowanie non-fiction":

"Czytelnik znajdzie tu poniekąd przymiarki, odmienne wcielenia, dowody poszukiwania najwłaściwszego kształtu własnej myśli".

Dlaczego “Rzeczywistość komponowana”? Tłumaczę się z tej decyzji w szkicu kończącym książkę.

Struktury, błony i szczeliny interesowały Brach-Czainę przez całe jej twórcze życie. Dostrzegała różne możliwości nie tylko uczestniczenia w teatrze życia, odtwarzania ról przypisanych i nadanych, ale i wnikania w strukturę tego przedstawienia, by – dzięki uważnemu namysłowi nad nią – tworzyć nową rzeczywistość. Choćby była to wyłącznie rzeczywistość przeżywana wewnętrznie – w wyobraźni i filozoficznym rozważaniu.

Bardzo dziękuję za zaufanie Joannie Czai, córce Profesory, która była niezwykle pomocna w tej - dużo trudniejszej, niż początkowo zakładałem - pracy redaktorskiej.

Odsłaniamy szczeliny, dotykamy błon, komponujemy rzeczywistość.

Zapraszam do lektury!

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: W jaki dzień zaczyna się poniedziałek? W mianowniku.