Henryk Sienkiewicz, Halo Radio, Marta Woźniak

[HALO RADIO] Poranek u Woźniak

Od 50 minuty możecie posłuchać mnie w audycji Marty Woźniak w Halo Radio. Mówię o rasizmie w edukacji polonistycznej, źródłach uprzedzeń, kolonializmie, lekturach i pewnym Polaku na Madagaskarze, czyli opowiadam o tematach aktualnie gorących - i słusznie.

“Państwo w komentarzach często wspominają, że “lektura nie wpływa na dziecko”, “czytaliśmy i nie jesteśmy rasistami” (...) To dlaczego - z drugiej strony - często gdy rozmawiamy o książkach pytamy: “jak ta książka na Ciebie wpłynęła”? “Jaka książka je zmieniła?”. Czyli mówimy o tym, że książki zmieniają życie, bez nauczycieli, kogoś kto wytłumaczy jej sens. I to mówimy do ludzi, którzy są dorośli, możemy wyobrazić sobie kogoś, kto pod wpływem lektury rzuci pracę i będzie próbował uprawiać Jadłonomię na beskidzkiej wsi. Czemu nie? To dlaczego nie wierzymy w to, że książka może wpłynąć na życie kilkulatka, który nie ma mechanizmów kulturowych, społecznych, rozwojowych, żeby się przed tym uchronić”.

Później mówię też o tym dlaczego dzisiaj pies by nie pojechał koleją, a wylądował w schronisku, zaś koleje na fejsie publikowałyby jego fotosy szukając właścicieli. I wiele innych rzeczy.

Bardzo polecam, bo jest tam kilka tematów, o których za jakiś czas wrócę nie tylko mówiąc, czy pisząc na FB.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Erna Eltzner to bohaterka powieści jakiej autorki (podaj nazwisko)