Czarne, Paszporty Polityki, Mira Marcinów

Paszporty Polityki 2020 - wyniki

Paszport “Polityki” w dziedzinie Literatury powędrował do…

...Miry Marcinów za “Bezmatek”!

Gratulacje!

Cieszyłby mnie każdy wynik Paszportów, choć od początku Marcinów była faworytką wszystkich komentujących tegoroczne rozdanie. Trzymam kciuki za wszystkie osoby, które były nominowane w tegorocznej edycji Paszportów - zmieńcie tu coś, bo tu nudno.

Mam kilka zastrzeżeń wobec “Bezmatek” Miry Marcinów, którymi dzieliłem się z Państwem w maju ubiegłego roku. Ta chwytająca za serce opowieść o umieraniu i procesie żałoby wydaje się momentami przeredagowana, zbyt równo przycięta. To książka, która stawia pytania wobec literatury funeralnej, chwilami wydając się być nawet jej świadomym pastiszem.

Zastanawiam się nad tym procesem przyznawania nagród podobnym - w duchu - książkom - Wicha, Szczygieł, Marcinów mówią w różny sposób o śmierci, ale fakt, że w ciągu kilku lat nagrodzono właśnie takie książki podlegać powinien namysłowi. Czy to kwestia “epoki”, czy może dojrzewania jurorów, którzy są przeważnie w wieku, w którym mierzą się z odchodzeniem własnych bliskich, a może wypadkowa wielu spraw, w tym tych przeze mnie wymienionych?

Sporo pytań, co dobre w literaturze, bo jej akurat wątpliwości i pytania pomagają.

O KSIĄŻCE PISAŁEM TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jak miała na nazwisko Oleńka z "Potopu"?