Czarne, Karolina Drozdowska, Birger Amundsen, Empik, Książka Tygodnia

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Birger Amundsen, "Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie"

Choć z okładki tej książki uśmiecha się do nas brodaty (i szczerbaty) facet w śmiesznej czapce z drobiem na ramieniu, to bohaterów książki Birgera Amundsena jest przynajmniej kilku. I nie, nie drób będzie tu odgrywał ważną rolę.

Zdjęcie z okładki trochę przekłamuje rzeczywistość. W świecie, w którym przez czterdzieści lat mieszkał Harald Soleim, kury nie mają łatwo. Trochę lepiej mają się tam psy, ale na swoje “lepiej” muszą zapracować, bo trzymanie tu psa tylko dla głasków, pozbawione jest sensu. Jeszcze lepiej mają niedźwiedzie, o ile nie postanowią urządzić sobie uczty tłuszczem z beczki stojącej koło domu Haralda. Los fok i lisów też nie jest łatwy, ale to zdecydowanie trudna książka dla wegetarian. Człowieczy los jest losem z wyboru, bo nikt nie rodzi się traperem ani myśliwym wśród svalbardzkiej głuszy. Tu się dociera, trafia na chwilę, niekiedy na całe życie, co było udziałem Haralda.

To nie jest łatwa książka dla wegetarian, ale w interesujący sposób pozwala na konfrontację ze światem, którego dzisiaj już nie ma i niekoniecznie za tym tęsknimy. Bo Harald w tej książce nie jest przesstawiony jako wyłącznie krystaliczny bohater, a kawał gnojka momentami. Polecam zajrzeć. Klik klik

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Co miał na piersi wykłute Azja Tuhaj-bejowicz?