Czarne, Gazeta Wyborcza, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, Jessica Bruder

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2020 dla Jessiki Bruder!

Jessica Bruder została laureatką Nagrody im. Kapuścińskiego 2021. Jej słynny "Nomadland" to reporterska opowieść o Amerykanach, którzy po kryzysie w latach 2007-09 zostali zmuszeni do prowadzenia niemal koczowniczego, nomadycznego życia w poszukiwaniu pracy.

Jessica Bruder przejechała ponad 24 tys. km, by spotkać ludzi, o których wielu ludzi w Stanach Zjednoczonych nie chce pamiętać. A przecież - pisze amerykańska reporterka - to oni są "jak krwinki w żyłach kraju". 

Odbierając Nagrodę im. Kapuścińskiego za "Nomadland" Jessica Bruder mówiła: - To nie jest historia hollywoodzka, a opowieść o starszych Amerykanach, poznawałam ją przy kawie i papierosach, mając nadzieję, że mnie nie wywalą za szybko ze swoich domów.

Wspominała też atak na WTC - nagrodę wręczono dokładnie w 20. rocznicę zamachu.

- 20 lat temu stałam w wannie, podlewałam kwiatki i zobaczyłam dym. Nie wiedziałam co się stało, a to właśnie upadała druga wieża. To był szok, po którym trudno było się podnieść, ale pamięć o nim daje mi siłę do projektu życia, który polega na tym, by spróbować nas lepiej zrozumieć - mówiła Jessica Bruder.

Cała relacja TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Ile fajerek w hecy?