Gazeta Wyborcza, Andrij Lubka, Jarosław Hrycak, BBC Book of the Year, Irena Karpa, Serhij Kariuk, Maryna Manczenko, Halyna Petrosaniak, Andrij Semiankiw, Pawło Kazarin, Iryna Magdysz, Olena Szulga

[GAZETA WYBORCZA] "Mimo wojny w Ukrainie wciąż wydawane są książki. Teraz wybierają najlepszą"

Nikt się nie poddaje. Czytelnicy również.

BBC Book of the Year to nagroda przyznawana od 2005 roku przez ukraińską redakcję BBC we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Stała się obok Nagrody im. Tarasa Szewczenki najbardziej prestiżową ukraińską nagrodą literacką.

Marta Szokało, redaktorka naczelna BBC News Ukraina i przewodnicząca jury nagrody, przyznała, że "w pierwszych tygodniach wojny, gdy nie mogła przeczytać nawet strony powieści, w myślach żegnała się z istnieniem nagrody". Uzasadniając potrzebę kontynuowania nagrody mimo wojny, przywołała sytuację, w której Switłana Pyrkało, pisarka i jurorka, powiedziała jej, że odwołanie wyróżnienia "oznaczałoby, że się przestraszyliśmy i poddaliśmy".

- Wydawcy stali się wolontariuszami, pisarze żołnierzami, a my pozostajemy czytelnikami - mówi przewodnicząca jury nagrody, która wskazuje najlepsze ukraińskie książki roku.

Na zdjęciu Irena Karpa, jedna z nominowanych w tym roku twórczyń.

Więcej - tutaj

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Iwasiów jak lody