Szczepan Twardoch, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Andrzejewski, Olga Tokarczuk, Nowy Napis, Instytut Literatury, Karol Wojtyła

[GAZETA WYBORCZA] "Wojtyła niedoceniony. A kto jest przeceniony? Założony przez Glińskiego Instytut pyta o pisarzy"

Czy Karol Wojtyła to najbardziej niedoceniony polski pisarz? A Olga Tokarczuk najbardziej przeceniona pisarka?

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Literatury wśród krytyków i krytyczek.

---

Od kilku miesięcy "Nowy Napis", organ prasowy Instytutu Literatury publikuje ankiety, w których krytycy i krytyczki (oczywiście uważnie wyselekcjonowani) odpowiadają na pytanie kto jest najbardziej przecenionym i niedocenionym pisarzem tworzącym po 1945 roku.

---

Grażyna Halkiewicz-Sojak, profesorka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i specjalistka od twórczości Norwida, narzeka, że "lewicowo-liberalne środowiska, które zagwarantowały sobie medialną przewagę, bliską monopolistycznej, dążyły do podyktowania nowego kanonu", a Zofia Zarębianka uprzedza krytykę, pisząc, że "każda odpowiedź może w konsekwencji oznaczać środowiskową anatemę". Czy zatem nie można Zarębiance zarzucić koniunkturalizmu, gdy pisze: "wciąż nie uzyskała należnego jej miejsca na mapie polskiej literatury twórczość literacka i teatralna Karola Wojtyły"?

Zarębianka, autorka prac o religii w poezji Miłosza, Herberta, Rilkego, Barańczaka, badająca "dojrzewanie do ojcostwa w poetyckiej antropologii Karola Wojtyły", postuluje, by przywrócić "pisarstwu Wojtyły rangę należną mu nie z powodu świętości autora, lecz z powodu istotnej wartości artystycznej, duchowej i intelektualnej jego tekstów".

---

Przeczytałem dla Was wszystkie opublikowane odpowiedzi (a są to obszerne dzieła) i dowiedziałem się np., że dla krytyków i krytyczek odpowiadających na ankietę wciąż istotny jest np. spór o Iwaszkiewicza czy Andrzejewskiego.

---

A na koniec dowiecie się, że Ministerstwo Kultury chyba szykuje nam nowy HiT. Bez Tokarczuk, za to z wyborem poezji Karola Wojtyły.

Czytamy TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Ile fajerek w hecy?