Białoruś, PEN Belarus, Nasta Kudasawa, Aliaksandr Drahavoz

[GAZETA WYBORCZA] "Tu nie ma dna". Dlaczego literaci uciekają z Białorusi

- Kiedy Ty zjechała?
- Wtedy zjechałeś?

Aliaksandr Drahavoz bardzo mi pomagał w rozmowach z Białorusinami, którzy musieli opuścić swój kraj obawiając się represji. Tak bardzo, że przejmował inicjatywę.

Zjechali - po białorusku "wyjechali", po polsku "przyjechali", by się spotkać. I o tym jest tekst, którego lekturę bardzo wam polecam.

---

Nasta Kudasawa. Rocznik 1984, absolwentka filologii rosyjskiej w Mińsku. Jest poetką, a na swoim koncie ma prestiżowe nagrody i przekłady na kilka języków.

"tutaj umarli z rozpaczy kafka, huxley i orwell./tu nie ma dna i wpada się do rozpadliny./w każdej dzielnicy tu koniec świata w wersji mini"* - pisze w jednym z wierszy.

Najnowszy tom poezji Kudasawy, z przejmującym ilustracjami Swiatłany Dziemidowicz, opublikowało wydawnictwo Skarynichy. Na stronie redakcyjnej napisano: Mińsk, Warszawa 2023.

Nasta przyjechała w 2022 r.

- Nie chodziło tylko o represje. Mieszkałam przy granicy z Ukrainą. Nad naszymi głowami ciągle latały samoloty. Władze udają, że wszystko jest w porządku i nie mają z tym nic wspólnego. Ale zabroniono nam manifestowania jakiejkolwiek solidarności z Ukraińcami. Gdy na murze szkoły ktoś namalował ukraińska flagę, przesłuchiwano nauczycieli.

---

W klapę marynarki ma wpiętą ogromną naszywkę z Pogonią, symbolem demokratycznej Białorusi. - Pamiętajcie, że w więzieniach siedzą też młodzi ludzie. Mamy kilku więźniów politycznych, którzy nie ukończyli jeszcze osiemnastu lat.

Sam ma siedemnaście. Na Białorusi uczył się w szkole muzycznej. - Wyjechałem w styczniu tego roku, po tym, jak zamknęli mnie na trzy dni do izolatki, oskarżyli o udział w ekstremistycznej organizacji.

---

21 maja obchodzony jest Dzień Więźnia Politycznego na Białorusi. Ustanowiono go w 2022 r. w pierwszą rocznicę śmierci w białoruskiej kolonii karnej w niewyjaśnionych okolicznościach, opozycjonisty Witolda Aszuraka.

Z tej okazji obrońcy praw człowieka z "Wiasny", polskiego "Memoriału" przy wsparciu Warsztatu pocztówek solidarności zapraszają w Warszawie na spotkanie, na którym będzie można wysłać listy do białoruskich więźniów politycznych. List można również wysłać za pomocą platformy online.

---

Całość - TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Wakacyjne morze Zofii Posmysz