Białoruś, PEN Belarus, Nasta Kudasawa, Aliaksandr Drahavoz
[GAZETA WYBORCZA] "Tu nie ma dna". Dlaczego literaci uciekają z Białorusi
- Kiedy Ty zjechała?
- Wtedy zjechałeś?
Aliaksandr Drahavoz bardzo mi pomagał w rozmowach z Białorusinami, którzy musieli opuścić swój kraj obawiając się represji. Tak bardzo, że przejmował inicjatywę.
Zjechali - po białorusku "wyjechali", po polsku "przyjechali", by się spotkać. I o tym jest tekst, którego lekturę bardzo wam polecam.
---
Nasta Kudasawa. Rocznik 1984, absolwentka filologii rosyjskiej w Mińsku. Jest poetką, a na swoim koncie ma prestiżowe nagrody i przekłady na kilka języków.
"tutaj umarli z rozpaczy kafka, huxley i orwell./tu nie ma dna i wpada się do rozpadliny./w każdej dzielnicy tu koniec świata w wersji mini"* - pisze w jednym z wierszy.
Najnowszy tom poezji Kudasawy, z przejmującym ilustracjami Swiatłany Dziemidowicz, opublikowało wydawnictwo Skarynichy. Na stronie redakcyjnej napisano: Mińsk, Warszawa 2023.
Nasta przyjechała w 2022 r.
- Nie chodziło tylko o represje. Mieszkałam przy granicy z Ukrainą. Nad naszymi głowami ciągle latały samoloty. Władze udają, że wszystko jest w porządku i nie mają z tym nic wspólnego. Ale zabroniono nam manifestowania jakiejkolwiek solidarności z Ukraińcami. Gdy na murze szkoły ktoś namalował ukraińska flagę, przesłuchiwano nauczycieli.
---
W klapę marynarki ma wpiętą ogromną naszywkę z Pogonią, symbolem demokratycznej Białorusi. - Pamiętajcie, że w więzieniach siedzą też młodzi ludzie. Mamy kilku więźniów politycznych, którzy nie ukończyli jeszcze osiemnastu lat.
Sam ma siedemnaście. Na Białorusi uczył się w szkole muzycznej. - Wyjechałem w styczniu tego roku, po tym, jak zamknęli mnie na trzy dni do izolatki, oskarżyli o udział w ekstremistycznej organizacji.
---
21 maja obchodzony jest Dzień Więźnia Politycznego na Białorusi. Ustanowiono go w 2022 r. w pierwszą rocznicę śmierci w białoruskiej kolonii karnej w niewyjaśnionych okolicznościach, opozycjonisty Witolda Aszuraka.
Z tej okazji obrońcy praw człowieka z "Wiasny", polskiego "Memoriału" przy wsparciu Warsztatu pocztówek solidarności zapraszają w Warszawie na spotkanie, na którym będzie można wysłać listy do białoruskich więźniów politycznych. List można również wysłać za pomocą platformy online.
---
Całość - TUTAJ
Skomentuj posta