nagrody literackie, BBC Book of the Year, Eugenia Kuzniecowa, Rostysław Semkiw, Iwan Małkowycz, Gazeta Wyborcza

[GAZETA WYBORCZA] ""Mozaiki obrazujące, jak przetrwaliśmy wojnę". Oto najlepsze książki roku w Ukrainie"

"Drabina" Eugenii Kuzniecowej najlepszą ukraińską książką roku. Powieść w przekładzie Iwony Boruszkowskiej już w lutym ukaże się po polsku.

***

Ukraine Book of the Year 2023 - tak nazywa się jedna z dwóch najbardziej prestiżowych, ukraińskich nagród literackich. Skąd angielska nazwa? Organizatorem nagrody jest ukraińska sekcja BBC. W tym roku nagrodę przyznano po raz 17. Jej laureatami byli m.in.: Jurij Winniczuk, Serhij Żadan, Sofia Andruchowycz, Jurij Andruchowycz, Oksana Zabużko i Artem Czech.

***

"Drabina" to – jak podaje wydawca – powieść o tym, jak wojna odmieniła życie ukraińskiej rodziny. "Chociaż są tysiące kilometrów od eksplozji, alarmów i śmierci, wojna jest z nimi przez cały czas".

Marta Szokało z ukraińskiej sekcji BBC mówiła w uzasadnieniu: – Bardzo często książka, która wygrywa w naszym konkursie, staje się bestsellerem. Ale w tym roku wyprzedziło nas powszechne uznanie. „Drabina" Eugenii Kuzniecowej od dawna gości w każdej ukraińskiej księgarni. To prawdziwie ludowa powieść o wojnie.

Kto został nagrodzony za najlepszy esej i książkę dla dzieci? Przeczytaj klikając w kierunek zwiedzania w sekcji komentarzy.

***

WIĘCEJ O NAGRODZIE I LAUREATACH - TUTAJ

A "Drabina" trafia na listę najbardziej oczekiwanych książek 2024 roku. Mam dla was premierowo jej - uroczą - okładkę.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Erna Eltzner to bohaterka powieści jakiej autorki (podaj nazwisko)