Mateusz Kijowski

O książce Mateusza Kijowskiego

Na początek cytat:

"Obecna sytuacja polityczna w Polsce przypomina tę sprzed 1989 roku. Teoretycznie w Polsce panuje demokracja a kraj jest częścią Unii Europejskiej, ale rzeczywistość jest niestety odległa od oficjalnego obrazu. Władza różnymi kanałami wywiera wpływ na wydawców, media, dystrybutorów i dziennikarzy by zdusić niezależność i wolność słowa. W obecnej sytuacji Buntownik nie może zostać wydany i rozprowadzany oficjalnymi kanałami dystrybucji w Polsce. Niestety, kraj pod pewnymi względami cofa się do czasów wczesnego PRL‑u."

Nie sięgam po politykę dopóki polityka nie mówi o książkach i naszej tutaj pracy. Otóż chciałbym się dowiedzieć, w jakim świecie żyją Mateusz Kijowski i osoby mu doradzające. Poprawiłoby mi to nastrój.

W swojej nieskrępowanej niczym ani nikim wyobraźni (jeszcze na polskiej ziemi) mam do Kijowskiego prośbę, by jak już zacznie nadawać z Londynu to pamiętał, że "nam nie trzeba audycji, My żądamy amunicji!" jak śpiewało Lao Che. Przypomnę też Marię Janion, która pisała w "Gorączce romantycznej", że romantyzm "uświadomił człowiekowi naszych czasów jego kondycję jako dwuznaczną i rozdwojoną, wymagającą ciągle od nowa wysiłku moralnego i poznawczego, by nieskończona wolność nie przemieniła się w nieskończoną niewolę.” Z takimi bohaterami demokracji nie obronimy, a w naszej nadal nieskrępowanej wyobraźni widzimy kolejne publikacje Kijowskiego: "(Nie)rodzinna Polska", Maisons-Laffitte 2018, "HeteroAtlantyk", Buenos Aires 2019, "Opowieści spod bieguna", 2020, "Opowieści o pilocie Kijowskim", Układ Słoneczny 2021.

UPDATE - Książka nie ukazała się, a kariera Mateusza Kijowkiego rozbryzgla się.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Iwasiów jak lody