Alfred Szklarski, Dyskusyjny Klub Książkowy Kurzojady

Empik.com - Książka na weekend - Alfred Szklarski, "Tomek w krainie kangurów"

Od ukazania się pierwszej części „Tomek w krainie kangurów” w 1957 do 1970 roku seria uzyskała nakład oficjalny 800 tysięcy egzemplarzy i miała łącznie 19 edycji. Już wtedy badaczka literatury młodzieżowej, Halina Skrobiszewska pisała, że popularność książek Szklarskiego jest „niepokojąca”, gdyż autor schlebia wszystkim upodobaniom młodych ludzi – Tomek nie przegrywa, zawsze jest zwycięski. Mimo czyhających niebezpieczeństw nikomu nic się nie dzieje, wszyscy wychodzą cało z tarapatów. Tomek jest jak Zorro czy kapitan Kloss, pisze Skrobiszewska

Cały tekst na stronie Empiku, a ja zapraszam w poniedziałek o 18:00 do Empiku Junior (Marszałkowska, Warszawa) na Klub Książkowy poświęcony "Tomkowi w krainie kangurów".

jeden komentarz

Klaudia

10.04.2019 11:59

Mam 45 lat i jestem podróżniczką. Zaczytywałam się w Tomkach w dzieciństwie. Zaczęłam od „Tomka wśród łowców głów” – ekscytujący tytuł i okładka wiele obiecująca ówczesnej 10-latce! Teraz nie pamiętam za wiele wątków z tych powieści, ani słabych stron tej serii, byłam wtedy bezkrytyczną czytelniczką, pozbawioną jakiejkolwiek skali porównawczej, potrafiącą czytać wszystko – bez względu na walory literackie tego wszystkiego – a w książkach Szklarskiego świadomie pociągał mnie świat stojący przed Tomkiem otworem i przygody z tym związane. Dzieci moich przyjaciół mają za sobą wakacje w Meksyku i innych pięknych częściach świata. W mojej młodości podróże miały dla mnie wymiar tylko literacki. Z Tomkiem, który wydawał się dobrym przewodnikiem - odwiedziłam kawał świata i pokochałam podróże, otwierające mnie na inne kultury, krajobrazy, ludzi. Tomek nie zawiódł mnie. Teraz, kiedy mogę wybrać się w dowolne miejsce, czerpię z tego ogromną przyjemność i wdzięczność, że jest to w ogóle możliwe! Ahoj przygodo!

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Czego katastrofa następuje u Haliny Snopkiewicz?