Czarne, Nonfiction.pl, Karolina Kuszyk

Nonfiction.pl - Karolina Kuszyk, "Poniemieckie"

“Gruss aus Gottesberg. Schlesien”, czyli pozdrowienia z Bożej Góry na Śląsku. Poniemiecki Boguszów to niewielka mieścina pod Wałbrzychem (Waldenburg), a pocztówki z jego widokami od kilku lat kupuję na serwisach aukcyjnych.

Hobby to wciąż jest niedrogie, miasto nigdy nie było (na moje szczęście) pocztówkowym przebojem, zatem nowych widoków nie przybywa, a nawet mało ambitny zbiór prywatny opowiada historię, której dzisiejszych śladów pozostało niewiele. O takich właśnie poniemieckich śladach i dziedzictwie ciekawą, choć nie pozbawioną wad, książkę napisała Karolina Kuszyk.

Poznawać Poniemieckie można zacząć choćby od pocztówki przedstawiającej pomnik poległych w wojnie światowej, wzniesionym około 1928 roku na na dzisiejszej Górze Parkowej (645 m.). Potężny czworoboczny monument na murowanym podeście, zwieńczony krzyżem, na którym czytelne są daty 1914-1918 z pewnością był widoczny z daleka. Nie pamiętam nawet śladów po nim, choć na Górę Parkową chodziło się często, choćby po to, by uciec przed nudnym kazaniem w kościele. 

CAŁOŚĆ I POCZTÓWKI ZNAJDZIECIE TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kto ocalił Izabelę Czajkę-Stachowicz?