Empik, Literacki Nobel, Louise Glück

Literacka Nagroda Nobla 2020 - Louise Glück

Glück jest 117 osobą wyróżnioną przez szwedzkich akademików, 16 kobietą. Nagroda dla Louise Glück to dla polskich czytelników wielka niespodzianka, choć urodzona w 1943 roku poetka ma na swoim koncie m.in. Nagrodę Pulitzera i National Book Award. 

Louise Glück Nobla otrzymała za „niepowtarzalny, poetycki głos którego surowe piękno czyni indywidualne doświadczenie uniwersalnym”.

Kim jest Louise Glück?

Urodziła się w 1943 roku Nowym Jorku, nie dokończyła studiów na Columbia University, co nie przeszkodziło jej stać się nauczycielką poezji. Po polsku znajdziemy zaledwie kilka jej wierszy w przekładzie Julii Hartwig, która trzy krótkie wiersze Glück zamieściła w „Dzikich brzoskwiniach. Antologii poetek amerykańskich”. Jej poezja często określana jest jako autobiograficzna, eksplorująca temat traumy, nostalgii, ale też miłości.

Większość komentatorów jej twórczości zauważa, że jej wiersze są jak wyrzeźbione, a każde słowo wielokrotnie przemyślane. Glück wielokrotnie podkreślała, że poeta musi ewoluować. „Nie można siedzieć w miejscu i się powtarzać” - mówiła w jednym z wywiadów. „Sztuka nie ma potwierdzać tego, co jest znane, a rzucać światło na to, co ukryte” - dodaje.

Całość tutaj

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywał się chomik Ewy Kuryluk?