Olga Tokarczuk, Teatr Powszechny

Teatr Powszechny - JAK ZMIENIĆ ŚWIAT, CZYTAJĄC OLGĘ TOKARCZUK?

Mój teatrzyk dzielnicowy, czyli

Teatr Powszechny

, wpadł na pomysł, bym opowiedział zwłaszcza młodszym czytelniczkom i czytelnikom dlaczego warto czytać książki Olgi Tokarczuk.

To wcale nie było łatwe zadanie, bo trzeba było wyjść poza schemat "czytajcie, bo dobre i Nobel i miliony osób kochających 'Prawiek'" i udowodnić, że potrzebujemy tych narracji, by uruchomić w sobie wyobraźnię umożliwiającą zmianę.

Gdy myślę o tym, jak mówić o literaturze Tokarczuk dla młodych, to pierwsze co mi przychodzi do głowy to: "nie przejmujcie się Noblem", nie myślcie o "drodze do Nobla", a spróbujcie sami pomyśleć czy ta proza może być dla was z jakiegoś powodu ważna. Może nie jest. Pytanie - dlaczego? Nastawianie się z góry, że udzielona odpowiedź musi brzmieć - to ważne książki, bo... - mnie nie interesuje. Chętnie posłucham, czemu ktoś uzna, że w tych książkach nie może znaleźć niczego dla siebie. Może wspólnie znajdziemy jednak osoby, tematy czy zdania, które są dla nas wciąż ważne?

Polecamy się z teatrzykiem dzielnicowym. Wizualnie jesteśmy pomiędzy salką w bibliotece, a wixapolem. Sami i same zobaczcie.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kaśka u Zapolskiej