lektury szkolne, Gazeta Wyborcza

[GAZETA WYBORCZA] Wojciech Szot, "Bez trudnych pytań. Jacy są Polacy i świat wokół nich według nowych lektur z listy ministra Czarnka"

W "Gazecie Wyborczej" komentuję nową listę lektur. Zapraszam!

Nosorożec to bohater bajki Leszka Kołakowskiego "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca". Nie może pogodzić się z faktem, że jest nielotem. Pomóc postanawia mu przyjaciel wróbelek. Namawia nosorożca, by wzbił się w niebo skacząc ze skały. Nosorożec wpada do wody, a fala, którą wywołuje, przewraca łódkę rybaków. Wróbelek widząc, co narobił, dając nosorożcowi złudne nadzieje, ucieka.

Książka stawia przed młodymi czytelnikami i czytelniczkami ważne pytania o to, czym powinni kierować się dokonując wyborów - marzeniem czy rozsądkiem?

Może być przyczynkiem do rozmowy o naszych postawach wobec marzeń, o tym że należy być ostrożnym w doborze życiowych przewodników. Bo co wróbelek wie o nosorożcach?

Kołakowski pokazuje, że zamiast na siłę kogoś zmieniać, warto pozwolić mu zaakceptować siebie. Ale książka nie pasuje do nowej linii programowej ministerstwa.

Czyżby z obawa, że w panującym ministrze Czarnku zobaczymy wróbelka, który narobi bałaganu, a ze skutkami jego działań wszyscy będziemy żyć przez lata?

Więcej jak klikniecie.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Iwasiów jak lody