podcast, Znad Mapy, Michał Milczarek

[ZNAD MAPY 010] Michał Milczarek - podcast

Jak co tydzień mam dla Was wakacyjny podcast Znad Mapy. Z pisarzami i pisarkami rozmawiam o ważnych dla nich mapach. 

Gościem dziesiątego odcinka podcastu jest Michał Milczarek, absolwent filozofii i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor reportażu "Donikąd. Podróże na skraj Rosji", miłośnik podróży dalekich i zimnych krain, który opowiada o miejscu przecięcia się mapy - pomiędzy Alaską a Czukotką, Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Nagranie możecie odłuchać tutaj (Spotify) tutaj (Apple) tutaj (Google).
---

Milczarek - W XX wieku pojawiła się tam tak zwana lodowa kurtyna. Mówimy w Europie, że my zostaliśmy odcięci od zachodu przez tak zwaną żelazną kurtynę, tak tutaj mamy lodową czy lodowatą. Granica była stopniowa zamykana. Pierwsze próby zamknięcia granicy między wczesnym Związkiem Radzieckim a Stanami to są lata 20. wieku XX. W latach 30. to już właściwie zostało zamknięte na amen, a po II wojnie światowej, już nie był szans podróżować z jednego końca na drugi. 

Ci ludzie znaleźli się w zupełnie innych światach. Jedni w komunistyczno-totalitarnym Związku Radzieckim, inni w kapitalistycznych Stanach Zjednoczonych. Bez możliwości odwiedzenia swoich rodzin, bliskich, znajomych, którzy po prostu zostali po drugiej stronie tej cieśniny Beringa. W najwęższym punkcie – między lądem stałym na Alasce, a Rosją – mamy zaledwie 82 km. Z drugiej strony, między Wyspą Świętego Wawrzyńca w Saint Lawrence Island należąca do Stanów, a lądem stałym na Czukotce jest jeszcze mniej, bo 72 km. Po obu stronach żyje ten sam naród. 


 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Erna Eltzner to bohaterka powieści jakiej autorki (podaj nazwisko)