Czarne, Gazeta Wyborcza, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, Martyna Tomczak, Jessica Bruder

[GAZETA WYBORCZA] "Kongresmeni byli pod wrażeniem "Nomadlandu"" - wywiad z Jessiką Bruder

[ROZMOWA]

Jeszcze nie do końca opadły emocje, a my już rozmawialiśmy. Dzisiaj w GW znajdziecie moją rozmowę z Jessiką Bruder, laureatką Nagrody Kapuścińskiego, autorką "Nomadland".

---

Wojciech Szot - W wywiadach udzielanych po premierze książki wielokrotnie krytykowałaś politykę Donalda Trumpa. Czy dziś, gdy prezydentem jest Joe Biden, masz w sobie więcej optymizmu?

Jessica Bruder - Tak, zdecydowanie. Ale nie można zapominać, że moja książka traktuje o sytuacji na rynku pracy. To sprawa, którą zaniedbały obie strony sceny politycznej. To, czego świadkami byliśmy w USA za rządów Trumpa, rozpoczęło się przecież za administracji Obamy, a nawet dekady wcześniej. Niektóre z negatywnych procesów opisanych przeze mnie w "Nomadlandzie" dzieją się od dziesięcioleci.

Powinniśmy mieć gospodarkę rynkową, a mamy społeczeństwo rynkowe. Proces jego tworzenia zaczął się wiele lat temu, okrzepł i dość ciężko będzie go odwrócić. Biden jest świadomy tych problemów i myślę, że wie, co powinien zrobić. Wiążę z nowym prezydentem wiele nadziei, ale po po czterech latach administracji Trumpa należy najpierw rozejrzeć się dookoła, zrozumieć moment, w którym się znaleźliśmy, i dopiero wtedy zacząć wdrażać reformy.

Więcej jak klikniecie.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Całe jej życie opisała Helena Boguszewska