Jaguar, Natalia Mętrak-Ruda, Alice Oseman

To nie jest bajka - "Heartstopper"

Piszę dla Was o tym, dlaczego na Dzień Dziecka wszystkim - dużym i trochę mniejszym - dzieciom warto kupić "Heartstoppera".

---

Bardzo podoba mi się scena z trzeciego tomu “Heartstoppera”, gdy do tej pory homofobicznie nastawiony chłopak, postanawia przeprosić głównego bohatera za swoje zachowanie. Wydaje mu się, że samo “przepraszam” wystarczy. Nick zaskakuje jednak dojrzałością i choć przeprosiny przyjmuje, dodaje:

“Cieszę się, że zrozumiałeś swój błąd, ale nie będę cię z tego powodu klepał po plecach. (...) Nikomu nie jestem winien przebaczenia”.

No właśnie, nie jesteśmy nikomu nic winni i nie musimy się przyjaźnić z ludźmi, którzy nas skrzywdzili, nawet jeśli powiedzą - przepraszam. To świetna lekcja dla wszystkich, którzy myślą, że ludzie, którzy przez lata przyczyniali się do podżegania homofobicznej nienawiści w Polsce, nagle - gdy tylko powiedzą, że jednak się trochę mylili, albo przebiorą się w „antysystemowe” szatki - zaczną być akceptowani i przyjmowani na tych samych zasadach, co ci, którym wyrządzili krzywdę. Nie, nie mamy obowiązku wszystkim wybaczać. Wyrządziłeś zło, przeproś i siedź cicho, ale nie oczekuj, że będziesz teraz bohaterem.

---

Niestety żyjemy w świecie, w jakim żyjemy i do niektórych kwestii musimy dojrzeć. Jak chcecie więcej o komiksie Alice Oseman, to zapraszam do kliknięcia.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kto ocalił Izabelę Czajkę-Stachowicz?