wywiad, Gazeta Wyborcza, Filtry, Ander Izagirre

[GAZETA WYBORCZA] Laureat Nagrody Kapuścińskiego: Polska próbuje wyciszyć sprawę Hiszpana aresztowanego za szpiegostwo - rozmowa z Anderem Izagirrem

Ander Izagirre, autor wyróżnionej prestiżową nagrodą książki "Potosi. Góra, która zjada ludzi", podczas gali upomniał się o siedzącego od trzech miesięcy w areszcie dziennikarza Pablo Gonzaleza, którego polskie służby zidentyfikowały jako agenta Rosji.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego wręczono – po raz 13. – w sobotę w warszawskim Teatrze Studio. Tegorocznym laureatem został Ander Izagirre za książkę "Potosí. Góra, która zjada ludzi" w przekładzie Jerzego Wołk-Łaniewskiego. Piszący po hiszpańsku Bask pokazuje walkę boliwijskich dziewczynek o lepsze warunki pracy w kopalni. I ich walkę ze wszechobecną przemocą.

Wojciech Szot: Reporterzy często, nawet niepytani, przyznają, że zawdzięczają coś Ryszardowi Kapuścińskiemu. Ty również?

Ander Izagirre: To Kapuściński sprawił, że zająłem się podróżami i pisaniem reportaży. I od lat jestem mu wdzięczny za to, że mogę podążać taką ścieżką. Dlatego ta nagroda jest dla mnie niezwykle ważna. Czuję się, jakbym nagle znalazł się na innej planecie.

Kapuściński zawsze podkreślał, że reporter powinien podążać za swoimi bohaterami, poznawać ich. Właśnie to mnie inspirowało przy pisaniu "Potosí". 

CAŁOŚĆ TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Romansowa Teresa