Virginia Woolf, William Shakespeare, Marcel Proust, Empik, Chinua Achebe, Albert Camus, David Foster Wallace, Homer, Herodot, Dante Alighieri, Mary Shelley

TOP 10 książek wszechczasów - jakie są najważniejsze książki w historii?

Układanie, hierarchizowanie, klasyfikowanie jest stałą częścią życia z książkami. I nie myślę tu tylko o naszych półkach. Książki roku, książki miesiąca, czy nasza Książka Tygodnia - wszystko to jest próbą opanowania chaosu. I choć można się na to zżymać, to jednak gremia na całym świecie wybierają i nagradzają książki, układając własne listy najważniejszych dzieł.

Czy można ułożyć listę najważniejszych książek w dziejach? Nie można, to zadanie karkołomne, z góry skazane na niepowodzenie, jednocześnie niesamowicie pociągające jako ćwiczenie z myślenia o książkach. Pół żartem, pół serio. Potraktujmy je odrobinę żartobliwie. Zanim moja lista - przyjrzyjmy się innym propozycjom ogarnięcia chaosu.

Brytyjski „The Guardian” w 2019 roku zaprezentował ranking najlepszych książek XXI wieku. Na liście znalazła Olga Tokarczuk i jej „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, oczywiście w przekładzie Antonii Lloyd-Jones. Ekokryminał polskiej pisarki zajął 75 miejsce, a za najważniejszą książkę uznano „W komnatach Wolf Hall” Hilary Mantel (tłum. Urszula Gardner), wybitną powieść historyczną, choć nie da się ukryć, że to bardzo brytyjski wybór. Na trzecim miejscu znalazła się Swietłana Aleksijewicz z reportażem „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” (tłum. Jerzy Czech), co dzisiaj wydaje się być wyborem wręcz profetycznym.

W 2015 roku podobną listę przygotowało BBC. Na pierwszym miejscu umieszczono powieść pochodzącego z Dominikany Junota Díaza, „Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao” (tłum. Jerzy Kozłowski). Książka w Polsce nie odniosła wielkiego sukcesu, ale ma swoich wyznawców. Mantel znalazła się na miejscu 3. Na czwartym zaś, druga w zestawieniu „Guardiana” Marilynne Robinson i jej „Gilead” (tłum. Witold Kurylak).

Całość TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: W rosole u Musierowicz