Dowody Na Istnienie, Vlastimil Třešňák, Piotr Godlewski, Stehlik

Vlastimil Třešňák, "To, co najważniejsze o panu Moritzu" - zapowiedź

Czasem człowiek coś przeczyta, napisze o swoich wrażeniach i... słowo zamienia się w ciało.

Dwa lata temu napisałem tutaj o swoich wrażeniach po lekturze książki Vlastimila Třešňáka, "To, co najistotniejsze o panu Moritzu", której pierwsze wydanie ukazało się w 1989 roku w przekładzie Piotra Godlewskiego.

I tak, skracając całą historię, pod koniec marca będziecie mogli i mogły przeczytać tę niezwykle zabawną opowieść w nowym wydaniu. Dowody na Istnienie wydadzą Třešňáka w serii "Stehlík", co znaczy, że książka zachwyciła też Mariusz Szczygieł.

Ale, że moje polecenie znajdzie się na skrzydełku przy okładce... tego się nie spodziewałem. Tym większy czuję stres i odpowiedzialność przed premierą tego, co najistotniejsze o panu Moritzu.

Napisane zostało tak:

- „To jest najlepsza czeska książka, o której (chyba) nigdy nie słyszeliście” – napisał Wojciech Szot, recenzent znany z wybredności. Podzielił się z czytelnikami fantazją, że wspaniale byłoby ją zobaczyć wydaną w serii Stehlík. Dlaczego? „Dlatego że książka Třešňáka to niezwykle sprawne (i niezbyt obszerne) połączenie Mrożka z Kafką, Beckettem i czeskim humorem”. -

Mam nadzieję, że Państwu się również spodoba. Zwłaszcza tym ceniącym pisarstwo Vonneguta, bo jak słusznie osoby tworzące "handlowy opis książki" zauważyły, jest w niej podobne połączenie lekkości czytania z głębią filozoficznego namysłu.

Już zachęcam!

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jaka woda u Żywulskiej?