Otwarte, Empik, Książka Tygodnia, Tomasz Patora

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Tomasz Patora, "Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu"

O tym, jak łatwo ciało stawało się skórą i przeistaczało w łapówkę, pisze Tomasz Patora w przejmującym reportażu o kulisach jednej z największych afer opisanych przez prasę w XXI wieku.

Ołtarz w Łowiczu utonął w kwiatach. Był rok 1999, kolejna pielgrzymka “papieża Polaka” do ojczystego kraju. Kwiaty dostarczyła firma H. Skrzydlewska, potentata łódzkiego nekrobiznesu. Rok później firma Heleny Skrzydlewskiej podpisała z łódzką archidiecezja - jak pisze Tomasz Patora - bezprecedensową umowę. Zakład pogrzebowy dostał “wyłączność na przenoszenie trumien z kaplic do grobów”. Wcześniej zadanie to spoczywało na barkach pracowników cmentarzy. Był to jednak czas, gdy “outsorcowało” się wszystko - także noszenie trumien na nekropoliach.

Dwa lata po tych wydarzeniach, 23 stycznia 2002 roku w “Gazecie Wyborczej” ukazał się reportaż śledczy “Łowcy skór” Tomasza Patory i Marcina Stelmasiaka, a w Radiu Łódź reportaż radiowy Przemysława Witkowskiego. Dzisiaj, ponad dwadzieścia lat od wybuchu afery, jeden z autorów tego wstrząsającego tekstu, Tomasz Patora wraca do przeszłości i opisuje zarówno nieznaną dotąd historię jego powstawania, jak i to, co wydarzyło się, gdy już “cała Polska” mówiła o “łowcach skór”.

---

Więcej o tym, robiącym naprawdę piorunujące wrażenie, reportażu piszę wam w serwisie Pasje.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jaka woda u Żywulskiej?