Justyna Kulikowska, Gazeta Wyborcza, Dorota Kotas, Łukasz Barys, Anouk Herman, Mateusz Górniak

[GAZETA WYBORCZA] "Najlepsi polscy pisarze przed trzydziestką. Nasze TOP 5"

Dorota Kotas - Anouk Herman - Mateusz Górniak - Łukasz Barys - Justyna Kulikowska

Poznaj najciekawsze głosy literackie w polskiej literaturze.

--

Jak mówi jedna z osób, które poprosiłem o podzielenie się swoimi typami, "może się okazać, że to jednosezonowe osobowości", ale może się też okazać, że ktoś z tej piątki przemebluje polską literaturę i naruszy czytelnicze przyzwyczajenia. Fragmenty z Górniaka lub Kulikowskiej warto zamieścić w szkolnych podręcznikach, mówią oni bowiem głosem, który może być dla młodych osób czytających ciekawy, inspirujący, a jednocześnie nie jest głosem łatwym, podlizującym się pozorną prostotą czy zapowiedzią kolejnej prześnionej rewolucji.

Spoza wyróżnionych twórców warto śledzić też m.in. Karolinę Krasny, której debiut prozatorski ukaże się w przyszłym roku, a także niezwykle utalentowanych poetów - Michała Trusewicza, Jana Rojewskiego i Radosława Jurczaka, który za tom "Zakłady holenderskie" otrzymał w 2021 roku Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.

---

Zapraszam do lektury naszego mikroplebiscytu, w którym wsparli mnie - Justyna Sobolewska z "Polityki" Maciej Libich z "Literatury na świecie", Michał Nogaś i Eliza Kącka.

Czytamy TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: W rosole u Musierowicz