spotkania autorskie, Maja Sołtysik, Debiuty, Marta Strzelecka

Debiuty - Marta Strzelecka

Każdy z nas musiał zmierzyć się z systemem edukacji. Niektórzy wspominają go z uśmiechem na twarzy, inni - z łzą w kąciku oka. Jako uczennica liceum, przekraczając próg szkoły, nieczęsto myślę o tym, w jaki sposób zdobywali wiedzę moi przodkowie i przodkinie. Osobą, która zadała sobie to pytanie, jest Marta Strzelecka. Aby poznać odpowiedź, wybrała się w podróż do szkoły w Nałęczowie, prężnie działającej na początku dwudziestego wieku.

Celem tutejszej nauki było przygotowanie kobiet z różnych klas do umiejętnego prowadzenie gospodarstwa. Do placówki pod opieką ziemianek przybywały głównie chłopki. Autorka pozycji "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami" postanowiła pochylić się nad ich życiorysami i historiami, a także dowiedzieć się o nich nieco więcej dzięki rozmowom z krewnymi. W ten sposób udało się jej stworzyć obraz relacji międzyklasowych oraz przedstawić proces tworzenia systemu edukacji kobiet w Polsce. Nietrudno dostrzec, że pomimo upływu czasu, z niektórymi kwestiami z pewnością możemy się utożsamić. I właśnie o to chciałabym podpytać gościnię październikowego spotkania.

O wzajemnym wsparciu, możliwości wyboru, podziałach oraz licznych konfliktach będę miała przyjemność porozmawiać z Martą Strzelecką już 25 listopada w przestrzeni internetowej w ramach cyklu "Debiuty" współtworzonym razem z Wojciechem Szotem oraz Bartłomiejem Pasiakiem.

 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Erna Eltzner to bohaterka powieści jakiej autorki (podaj nazwisko)