Gazeta Wyborcza, Królowa Kamila
[GAZETA WYBORCZA] "Królowa, podcasterka, instagramerka. Na pierwszą wizytę po koronacji pojechała do biblioteki"
Ma swój klub czytelniczy, festiwal literacki, a teraz także podcast. Zdaniem laureata Bookera, Bena Okri, królowa Kamila sprawia, że "czytanie jest sexy".
***
Choć wokół było wielu mężczyzn, był to wieczór dwóch kobiet. Młodsza założyła czarną aksamitną sukienkę z odkrytymi ramionami z najnowszej kolekcji znanego domu mody. Do tego złote kolczyki od Tiffany'ego. Starsza również zdecydowała się na czarną suknię. Fason był dostojniejszy - długi rękaw, złote bransolety, a do tego diamentowe kolczyki. Godne królowej.
Tego wieczoru młodsza mówiła, że czytanie ukształtowało jej wyobraźnię i tożsamość oraz pomogło w światowej karierze. Wymieniła Ismaila Kadarego, najwybitniejszego pisarza jej kraju. Starsza nie musiała wiele mówić - już sam fakt, że wręczała najważniejszą w anglojęzycznym świecie nagrodę literacką, był wydarzeniem.
Młodsza - Dua Lipa - jest królową popu. Starsza - Kamila - królową Wielkiej Brytanii. I zapaloną promotorką czytelnictwa. A okazją do spotkania tych dwóch kobiet był finał nagrody Bookera.
***
Odkąd dołączyła do rodziny królewskiej, Kamila jest wielką propagatorką czytania i pisania. Pierwszym miejscem, jakie odwiedziła jako królowa, tuż po koronacji, była biblioteka w szkole podstawowej w Bristolu.
To pierwsza z 50 przeznaczonych dla najmłodszych czytelników "bibliotek koronacyjnych", które ufundował National Literacy Trust, którego patronką jest Kamila. Dyrektor generalny NLT Jonathan Douglas mówił podczas uroczystości, że co siódma publiczna szkoła podstawowa nie ma biblioteki. W ostatnich latach założono lub odnowiono ponad 500 bibliotek.
Placówki będą otwierane w miejscowościach i dzielnicach, w których dzieci nie mają dostępu do świetlic i bibliotek. Otwarciu biblioteki towarzyszyło spotkanie dzieci z bristolskich szkół z pisarkami - Cressidą Cowell, niezwykle popularną pisarką młodzieżową, autorką znanej również polskim czytelnikom i czytelniczkom książki "Jak wytresować sobie smoka", oraz Malorie Blackman, autorką serii "Iksy i Zera", również wydawanej w Polsce.
(...)
Na początku stycznia 2024 roku królowa Kamila uruchomiła podcast. "Królowa Kamila jest teraz podcasterką" - donoszą tabloidy na Wyspach.
W pierwszym odcinku wystąpił Ian Rankin, jeden z najbardziej poczytnych brytyjskich twórców kryminałów, którego - pisany od końca lat 80. XX wieku - cykl poświęcony inspektorowi Rebusowi przekroczył już 20 tomów.
Autor - ze swojego domu w Szkocji - odpowiada na pytania o swoje dzieciństwo, o to, jak zakochiwał się w literaturze i czytaniu, jaką książkę kupił jako pierwszą i jaki pisarz miał na niego największy wpływ (Szkot William McIlvanney). Niestety w podcaście to nie królowa zadaje Rankinowi pytania. Dodatkowo część pytań została usunięta z nagrania, zatem wydaje się, jakby pisarz sam sobie odpowiadał, do tego robiąc to coraz bardziej znudzonym głosem.
Pod koniec odcinka - na dwie minuty - pojawia się Kamila. Co dziwne, najpierw słuchamy fragmentu jej rozmowy z innym pisarzem kryminałów, Peterem Jamesem, z którym w 2021 roku rozmawiała na planie adaptacji jego książki "Dead Simple". Następnie sama odpowiada na pytanie o to, jaką książkę najchętniej czytała swoim wnukom ("Harry Potter") i czy modulowała głos, grając różnych bohaterów (nie, ale robił to ponoć fantastycznie król Karol III).
***
Więcej o królowej-czytelniczce, festiwalu literackim, któremu patronuje i książkom, które poleca do lektury - TUTAJ
Skomentuj posta