Gazeta Wyborcza, Weronika Anna Marczak, Aleksandra Negrońska, Aleksandra Nil, Niezwykłe, Weronika Ancerowicz, Weronika Plota, Katarzyna Barlińska

[GAZETA WYBORCZA] ""Nigdy nie byłam typową książkarą". Pisarki z Wattpada i TikToka"

Nie tylko Marczak i Pizgacz. Rynkiem książki dla młodzieży rządzą Negrońska (na zdjęciu), Ancerowicz, Kondraciuk i Polte. Ich dzieła okupują listy bestsellerów.

Kim są i o czym piszą? Postanowiłem to sprawdzić.

Czy wiesz kim są “książkary”, a kim “venomiary”? Czym, dla wielu młodych ludzi, jest literatura? Dlaczego sukces odniosło wydawnictwo Niezwykłe? Odpowiedzi znajdziecie w tekście, do którego lektury Was zachęcam.

***

Aleksandra Negrońska zadebiutowała w 2022 roku powieścią "Bad Friends", która otworzyła cykl "Friends". Po czterech tomach postanowiła zacząć nową serię książek. Tak powstał cykl "Students", który składa się z czterech powieści: "Clone", "Different", "Identical" i "Unique".

Negrońska nie porzuciła oczywiście bohaterów swojego debiutanckiego cyklu i właśnie wydała piąty tom - "New Friends". W zapowiedziach znalazły się również "New Friends 2" i "Lost Friends", co wydaje się już spoilerowaniem treści.

Podsumujmy. Przez niewiele ponad rok Aleksandra Negrońska opublikowała dziewięć powieści. Nie jest to rekord. W tym czasie Remigiusz Mróz powiększył swój pisarski dorobek o jedenaście dzieł

(...)

Negrońska o czytaniu: - Tak naprawdę to nie czytam i nigdy nie czytałam wielu książek. (...) nie powiedziałabym, że jakakolwiek książka mnie ukształtowała. Gdzieś w sieci znalazłam informacje o mnie, które mówią, że od dziecka fascynowałam się literaturą. Nie mam pojęcia, skąd to się wzięło, bo tak naprawdę w dzieciństwie nienawidziłam książek. Później się to zmieniło, ale nigdy nie byłam typową książkarą.

(...)

Styl literacki Negrońskiej przypomina turecką telenowelę. Wszystkie gesty, emocje i uczucia bohaterów pisarka opisuje z przesadną emfazą i dosłownością. Jak zamykanie torby, to "natarczywe szarpanie się z zamkiem", jak spojrzenie to oczywiście "posłane w kierunku" i smutne. Myśli są gorzkie, a westchnienia głośne. Nie wystarczy przytulić, najpierw trzeba "opleść ciało rękoma".

(...)

W tym jest jednak metoda - Negrońska pisze jak koleżanka czytelniczek. Sekret literatury sprzedawanej przez wydawnictwo NieZwykłe polega właśnie na tym, że czytelnikom nie stawia żadnych wymagań, poza radością z lektury i wspólnotowym przeżyciem.

Do niedawna literatura młodzieżowa była obciążona oświeceniowymi ideami - miała uczyć, bawić i straszyć. Dzisiaj ma już tylko bawić. I być gadżetem, z którym można się pokazywać zarówno w realu, jak i w socialach.

***

Piszę też o tym, co naprawdę niebezpieczne w tych książkach. Polecam się Waszej lekturze, bo napracowałem się po uszka.

TU CZYTAMY

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywał się chomik Ewy Kuryluk?