Gazeta Wyborcza, Aleksandra Negrońska, young adult

[GAZETA WYBORCZA] "Young adult czytają only the best novels. Czy o książkach będziemy mówić w polingliszu?"

- Najlepsza feel-good novel tego roku dla young adults! Booktokerzy rozmawiają o romantasy na book haulu, a wydawcy robią listy TBR.

Jeśli nie rozumiesz choć jednego z tych określeń, przychodzę z tekstem.

***

- Wybrana w plebiscycie klientów sieci Empik Pisarką Roku Aleksandra Negrońska zadebiutowała w sierpniu 2022 roku powieścią "Bad Friends", która stała się zaczątkiem cyklu "Friends". W ciągu kilkunastu miesięcy wydała później 11 powieści, a do cyklu "Friends" dołożyła serię "Students". Jej angielskie tytuły to nie wyjątek.

"Extinguish the Heat", "My Beloved Monster" i "Foxglove". To tylko niektóre z tytułów książek młodzieżowych. A raczej young adult, bo tak określa się najczęściej powieści pisane dla czytelników, a zwłaszcza czytelniczek do 18 roku życia. Sam termin nie jest nowy. Pojawił się w Stanach Zjednoczonych już w końcówce lat 50. XX wieku. Wraz z nim powstał również termin "new adult" określający literaturę, której bohaterowie mają już skończone 18 lat. Nawet wyczuleni na anglicyzmy Francuzi korzystają z tego terminu.

(...)

W naszym dziesięcioleciu na rynku książki pojawił się nowy gatunek literacki. Romantasy to powieść łącząca w sobie cechy romansu i powieści fantastycznej. Kategorię wymyślili oczywiście marketingowcy, ale powoli zaczyna się ona przyjmować do opisywania dzieł takich jak bijący rekordy popularności wśród młodych czytelników cykl Sarah J. Maas "Dwór cierni i róż".

(...)

Czy romantasy mogą być comfort bookami?

Na te pytania próbuję odpowiedzieć w tekście "Young adult czytają only the best novels". Polecam się.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Co miał na piersi wykłute Azja Tuhaj-bejowicz?