W.A.B, Jonathan Ned Katz, Agnieszka Szling

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Jonathan Ned Katz, "Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach", tłum. Agnieszka Szling

Szykujecie już majówkowe stosy lektur? Nie może w nich zabraknąć tej książki!

***

W tej świetnie udokumentowanej opowieści, Katz - jeden z najważniejszych historyków zajmujących się queerową historią - przedstawia nie tylko samą Eve Adams, ale też odmalowuje obszerny i niezwykle ciekawy obraz wspólnoty "odmieńców", w której przenikają się różne ideologie. Są tu homofobiczni lewicowi rewolucjoniści i odważne lesbijki. Są kobiety, które chcą tylko świętego spokoju i te, które idą na barykady. Mężczyźni, którzy ukrywają się w głębokich szafach i tacy, którzy w Greenwich Village - tak się nazywała queerowa dzielnica w Nowym Jorku - idą środkiem chodnika w ekstrawaganckim stroju.

Jest tu też opowieść o tym, że to wcale nie bycie lesbijką, a bycie imigrantką, zadecydowało o losie Chawy Złoczewer vel Eve Adams. Bo gdyby to, skąd jesteśmy, nie było najważniejsze, Eve nie zginęłaby w obozie koncentracyjnym.

Czytelnik "Odważnego życia Eve Adams" bez trudu zauważy, że amerykański badacz niemal zupełnie nie sięgnął po polskie źródła. To zdecydowanie minus tej pracy, ale też doskonały punkt wyjścia dla rodzimych badaczy i badaczek. Warto też zauważyć, że Katz nie uzurpuje sobie prawa do opowiadania każdego aspektu życia Adams. Gdy czegoś nie wie, nie wymyśla, nie dopisuje. Dzięki temu powstała biografia z bardzo zmiennym tempem, odmienna od tych, w których próbuje się opowiedzieć czyjeś życie w równych rozdziałach. Bo przecież w naszym życiu są krótkie momenty, gdy decyduje się wszystko i długie okresy, gdy żyjemy życiem już ułożonym na naszą miarę. Bardzo to - w efekcie - prawdziwa biografia.

***

Więcej - TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Rocznik Tristana z polskiej powieści