Graham Masterton, Gazeta Wyborcza

[GAZETA WYBORCZA] "Czy "Pan Tadeusz" wciąż będzie lekturą? "Sieci" już straszą z okładki"

Choć jego gwiazda już dawno przyblakła, w Polsce wciąż go kochają. Przepis na sukces? Kanibalizm, płonące zwierzęta, wybuchające wymioty, gigantyczne świnie z ludzkimi narządami. I polscy potomkowie.

***

Niewielu pisarzy zasłużyło na swojego krasnala. Graham Masterton zasłużył. Jego krasnal ma na imię Mastertonek i znajduje się we Wrocławiu na ulicy Kiełbaśniczej.

- Nie miałbym nic przeciwko pełnowymiarowemu pomnikowi w Rynku - w pewnej siebie pozie - mówił uhonorowany tym nietypowym wyróżnieniem Masterton, jeden z najsłynniejszych na świecie pisarzy horrorów.

Pisarz, który przekroczył wszystkie granice

W czasie trwającej już szóstą dekadę kariery napisał ponad sto książek, w tym oczywiście horrory, ale też kryminały, sagi historyczne, a nawet poradniki seksualne.

Przepis na sukces? Zdaniem Grady'ego Hendrixa, autora "Paperbacks from Hell", historii horroru lat 70. i 80., Masterton lubił przekraczać granice. Przytacza przykłady: kanibalizm, amputacje, płonące psy, wybuchające wymioty, czy - jak w "Ciało i krew" gigantyczna świnia z wszczepionymi ludzkimi tkankami.

Tego czytelnicy nie dostawali nigdzie indziej.

Zapytany o skrajności, które opisuje w książkach, mówił: - Sprawdzanie, jak daleko mogę się posunąć, jest dla mnie wyzwaniem.

Dodawał: - Lubię szokować ludzi.

Czy kiedykolwiek przeraził się czymś, co sam napisał? - Nic takiego nie przychodzi mi do głowy.

(...)

Zadebiutował - jako Dr. Jan Berghoff - książeczką "Akty miłości", o wszystko mówiącym tytule: "obrazkowy poradnik stosunku seksualnego". Masterton: - Pseudonim wymyślił fotograf "Penthouse", ja po prostu stworzyłem podpisy do zdjęć.

Jako Edward Thorne napisał "Twoje erotyczne fantazje", czyli "25 wywiadów z mężczyznami i kobietami, które udowadniają, że każdy z nas jest zdolny do najdzikszych, najbardziej ekstrawaganckich fantazji seksualnych". Po tym przyszły "Dziewczyny, które mówią tak", czyli "wywiady z dziewczynami w wieku 16-24, które zdecydowały się na puszczalski styl życia".

(...)

"Manitou", pierwszy horror, opublikował w 1976 roku. Akcja powieści dzieje się w Nowym Jorku. Na karku Karen pojawia się dziwny guz...

***

W moim miejscu pracy znajdziecie dzisiaj obszerny portret Grahama Mastertona, najstraszniejszego pisarza na świecie.

TU CAŁOŚĆ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Romansowa Teresa