
Mariusz Gądek, Gazeta Wyborcza, Fernanda Melchor, Katarzyna Sosnowska, Laura Bates, Aleksandra Herzyk, Patrycja Wieczorkiewicz, Jan Mazur, Minato Kanae, Patryk Skorupa
[GAZETA WYBORCZA] "Nie możesz otrząsnąć się po serialu "Dojrzewanie"? Oto 5 książek, które warto przeczytać"
Japoński thriller psychologiczny, reportaż ze świata inceli, dramat psychologiczny o meksykańskich dzieciakach i esej o "manosferze". - Mizoginia jest jak terroryzm - mówi literatura.
"Dojrzewanie" wstrząsnęło widzami na całym świecie. Serial o 13-letnim chłopcu oskarżonym o zabójstwo koleżanki ze szkoły sprawił, że w wielu krajach wybuchła dyskusja o mizoginii, przemocy wobec kobiet i internetowej "manosferze".
"Chciałem wyć z rozpaczy (...) To jest po prostu arcydzieło" - napisał Marcin Meller na jednej z platform społecznościowych. Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii, powiedział, że "Dojrzewanie" oglądał razem ze swoimi nastoletnimi dziećmi. "Przemoc dokonywana przez młodych mężczyzn, pod wpływem tego, co widzą w internecie, jest prawdziwym problemem. To odrażające i musimy się z tym zmierzyć", mówił Starmer. Jednak jak zauważają brytyjskie media, to jego rząd — zaledwie dwa tygodnie przed premierą serialu — sprzeciwił się ustawie zakazującej osobom poniżej 16. roku życia korzystania z platform społecznościowych.
Choć może się wydawać, że temat "manosfery" pojawił się w mediach w ostatnich tygodniach, to literatura od już dawna opowiada o problemach, o których mówi "Dojrzewanie". Mamy powieści, poradniki, reportaże, a nawet komiks poświęcony "incelom".
Skomentuj posta