Anna Cieplak, Jacek Świdziński, Paszporty Polityki, Rozdzielczość Chleba, Paweł Sołtys, Marcin Wicha

Paszporty POLITYKI - nasze nominacje

Dzisiaj tygodnik "Polityka" ogłosił nominacje do Paszportów. Jako Kurzojady mieliśmy tą niezwykłą przyjemność wtrącić swoje trzy grosze do kategorii LITERATURA.

Wszystkim nominowanym gratulujemy i zapraszamy do poznania naszych typów (i typek) wraz z uzasadnieniem.

JACEK ŚWIDZIŃSKI

Twórca działający na niełatwym polu ambitnego komiksu, natychmiast rozpoznawalny ze względu na minimalistyczną grafikę, ilustrującą rozbuchane scenariusze. Jeżeli ktoś potrafi oddać za pomocą kilku kropek i kresek dramatyczną walkę kosynierów z żołdakami zaborcy czy Rasputina galopującego na jednym reniferze z Siergiejem Prokudinem-Gorskim, jest to niewątpliwie Świdziński, który pod przygodową, fantastyczną fabułą, skrzącą się abstrakcyjnymi żartami, potrafi ukryć zaskakująco gorzkie refleksje na temat polskiej historii i codzienności. Wydany w 2017 roku album “Powstanie. Film Narodowy” to cenny przykład literatury rozrywkowej, która autentycznie bawi i autentycznie smuci. Twórca współpracuje regularnie z Warszawską Jesienią, Zachętą i Przekrojem, konsekwentnie budując rozpoznawalny styl, w którym proste środki komunikują niełatwe treści. 

ANNA CIEPLAK

Dwie udane powieści napisane przed trzydziestką? Deszcz nagród i wyróżnień? Dobre recenzje i uznanie czytelniczek i czytelników? Pisarstwo Anny Cieplak to jedno z najciekawszych zjawisk na literackiej mapie kraju - dziewczyńskie, pokoleniowe, przygodowe przy jednoczesnym zaangażowaniu społecznym i sporej wrażliwości. W swojej najnowszej powieści, “Lata powyżej zera” Cieplak mierzy się z materią współczesną, choć już historyczną - wspomnienie milenijnego sylwestra, gdy telewizja od rana pokazywała najodleglejsze zakątki globu witające nowy rok pozostaje równie silne jak obraz wydarzeń z 11 września. Pokolenie, dla którego czas ten był okresem dojrzewania, stało się trzonem społecznych protestów, jako prekariat poddawane jest analizie przez publicystów i publicystek, a jako generacja szybko zyskało archiwistów - Anna Cieplak to z pewnością najbardziej utalentowana z nich. 

ROZDZIELCZOŚĆ CHLEBA

Duet nominuje kolektyw. Rozdzielczość Chleba to kolektyw twórczy podważający komercyjne i kapitalistyczne reguły, rządzące rynkiem książki. “Poezja to miejsce na dysku”, głosi ich manifest. W mijającym roku Rozdzielczość opublikowała “Firmy” Piotra Pułdziana Płucienniczaka, książkę zawierającą indeks 74 tysięcy nazw polskich firm. Jest to lektura wstrząsająca, obyczajowy horror, niezwykły dokument, który czeka na socjologiczne analizy. Uwolnienie bibliotek, tworzenie cyfrowych repozytoriów, wolne lektury to postulaty, których realizacja trwa na naszych oczach. Rozdzielczość Chleba idzie dalej i podważa rolę wydawnictw i klasycznej dystrybucji, udostępniając wszystkie swoje publikacje w internecie. W dyskusji o kapitalizmie zajęli stanowisko skrajnie radykalne. Przyszłość z Rozdzielczością Chleba zapowiada się intrygująco i pociągająco.
 

jeden komentarz

Tomasz

06.12.2017 22:43

To skandal że Paweł Sołtys znowu a Jacek Świdziński nie.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jakie stopy opisała Szmaglewska?