Marginesy, Sy Montgomery, buforowanie, Adam Pluszka

BUFOROWANIE - Sy Montgomery, "Ptakologia"

Kilka lat temu pracowałem w firmie, w której dyrektora handlowa co jakiś czas przypominała - dosłownie - że najważniejsza jest "kolejność dziobania". Przypomniało mi się to podczas lektury uroczej (choć chwilami naiwnej) książki Sy Montgomery, "Ptakologia". Pisze bowiem autorka (a tłumaczy Adam Pluszka):

"Przynależność do stada ma zasadnicze znaczenie dla dobrostanu kur - wynika to ze skomplikowanego systemu społecznego, zwanego porządkiem dziobania. Porządek dziobania nie zawsze wynika po prostu z hierarchii (...) W porządku dziobania bardziej chodzi o porządek niż o dziobanie. Kury dziobią się nawzajem - czasami na śmierć - moje jednak (...) robiły to z podziwu godną dyskrecją i powściągliwością; czasami wystarczało "dziobanie powietrza" lub nastroszenie piór na grzbiecie, żeby przekazać wiadomość. Taki gest przypomina kurze o jej pozycji w grupie. Ważne, by każdy znał swoje miejsce. Kiedy przychodzi czas na sen i zajęcie miejsc na grzędach, porządek dziobania decyduje o tym, kto obok kogo i na której żerdce śpi. Nie zawsze wpływa na to, kto je pierwszy lecz zwykle ma dość spore znaczenie, gdy pojawia się spór o smaczniejsze kąski i wpływa na to, kto ostatecznie wygra."

Mam dzisiaj sporo przyjemności w wyobrażaniu sobie nas jako rozkokoszone stado całkiem niegłupiego drobiu, który mógł sobie dziobać się do woli, a na końcu i tak liczyło się tylko to, co prezes wymyślił. Było to zadziobanie ostateczne. Kurę dołączam. Książkę możecie nabyć, bo fajna.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Czego katastrofa następuje u Haliny Snopkiewicz?