buforowanie, Alfred Rogalski, Daleka Północ

BUFOROWANIE - Alfred Rogalski, "Daleka Północ"

"Daleka Północ" Alfreda Rogalskiego to niezwykły zapis doświadczeń młodego chłopaka, który gdy pisze te słowa ma zaledwie 20 lat. Jest rok 1943, od czterech lat trwa wojenna katastrofa. A tak wspomina przeprowadzkę z rodzinnych Budek do Rawicza:

"Pierwsza podróż odbyta w dzieciństwie była dla mnie chorobą. Podróż z miejsca rodzinnego w odległe, nieznane strony była we wczesnym dzieciństwie pierwszym rzutem w przyszłość, sformułowaniem siebie samego (podmiotu) wobec świata (przedmiotu).
Jechałem pociągiem nie znając jego istoty. Nie pamiętam dlatego wyglądu pociągu dzieciństwa. Był on dla mnie pierwszą falą życia, na której garb umiałem się ułożyć, ja, słomka na rwącym strumyku. Wiem tylko: była noc i światła. Przypominam sobie ślepy rytm kół, żelaza, pary, uciekających w tył, zawsze w tył tańczących — obiektów. Z owej podróży spamiętałem także wielki, olbrzymi piec kaflowy, jakiego więcej nie ujrzę w życiu i który stanął w poprzez moich falistych kroków; zimny piec pokazał ostre lśniące kanty. Była zima, a jej nie czułem. Żyłem tylko podróżą. Podróż była życiem, jedynym pewnikiem. Dlatego zatarła mi, zarosła sobą doszczętnie życie przed swoim nastaniem.
Pociąg pędził w ciemnościach, połyskiwały żywe latarnie, ludzie byli tylko czarnymi sylwetkami, pozbawionymi wyrazu, naładowani jedynie ruchem.
Nie myślałem o końcu podróży. Istniał dla mnie tylko jej środek — wnętrzności. Podróż była pragnieniem nieskończoności — piłem z niej nieśmiertelność: dzieci czują się zawsze wieczne. Nie wiedziałem skąd — dokąd jadę. Przed podróżą pytałem się o to. Udzielono mi informacji: „Jedziemy do miasta, będzie tam sklep z dzwonkiem”.
Jechałem właśnie ujrzeć ten dzwonek. W uszach słyszałem dźwięk jego, znałem dzwonek jak swój głos, bezsilny w huku jazdy. Podróż kończyła się bez udziału mej świadomości. Nie znałem pojęć: stacja, dworzec.
Zobaczyłem obiecane miasto, siwe i czyste. I pierwszym moim zdziwieniem, a zarazem zachwytem, było auto jadące do tyłu (aby stworzyć warunki do zmienienia kierunku).
Życie po podróży było początkiem. Nowe miasto i podróż zniszczyły moje dawne okresy i urodziły się ponownie.
Dlatego podróż była chorobą".

---

Powieść wydana została przez Czytelnika w 1972 roku z cudem ocalonego rękopisu. Pracujemy nad nia dla Was, niedlugo duzo więcej o Rogalskim i "Dalekiej Północy".

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jak miała na nazwisko Oleńka z "Potopu"?