Czarne, Paszporty Polityki, Małgorzata Rejmer

Paszporty Polityki 2018 - Paszport dla Małgorzaty Rejmer!

Gdy ukazała się jej najnowsza książka, "Błoto słodsze niż miód", pisałem w recenzji:

Rejmer tworzy traktat o człowieku, o jego wolności, która nie przynosi tylko ulgi, ale i cierpienie. Ma autorka “Bukaresztu” doskonały słuch i umiejętność przelania na papier historii, które będą nam towarzyszyła jeszcze długo po lekturze. Do tego potrafi nadać temu strukturę i tak ułożyć książkę, by stała się wciągającą lekturą. Lekturą ważną i wartą waszego czytelniczego zaangażowania.

Gdy przyszło wyberać osoby wskazane do Paszportów w tym przypadku nie mieliśmy żadnych wątpliwości, a w uzasadnieniu naszego wskazania do nominacji pisaliśmy:

Rejmer udowadnia, że jest czuła nie tylko na słowa i obrazy, ale też na ludzi i opowiadając wstrząsające historie unika sentymentalizmu, a jednocześnie odnajduje światełka nadziei w każdym indywidualnym losie. Po doskonale przyjętym “Bukareszcie” Rejmer mogła nadal pisać językiem kwiecistym i poetyckim, a zdecydowała się na oszczędniejszy styl, który daje pierwszeństwo bohaterom i bohaterkom “Błota słodszego niż miód”. Nominacja zatem też za odwagę okazywaną w języku jak i w życiopisaniu - decyzja o wyjeździe do Albanii, nauka języka i wieloletnia praca na miejscu wymagały poświęceń. Zwieńczonych fantastyczną książką. Rejmer nie jest “przyszłością polskiego reportażu”, to mimo młodego wieku pisarka światowego formatu. 

I oto jest - Paszport Polityki 2018 dla Małgorzaty Rejmer!

Małgorzata Rejmer powiedziała odbierając nagrodę:

Albania to nie tylko trudne ekstremalne czasy komunizmu, ale też wolność i młodzi ludzie, którzy wychodzą na ulice i nie boją się walczyć o przyszłość. Chcę żebyśmy byli jak Albańczycy i nie bali sie walczyć o lepsze jutro.

W 2017 roku do Paszportów wskazaliśmy Jacka Świdzińskiego, Annę Cieplak (nominacja) i Rozdzielczość chleba

W 2018 do Paszportów wskazaliśmy Łukasza Zawadę (nominacja), Grzegorza Uzdańskiego i Małgorzatę Rejmer (zwyciężczyni)

Dziękujemy i gratulujemy!

 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Wisława Szymborska literackiego Nobla dostała w roku...