W podwórku, Książki. Magazyn do czytania, Ananda Devi, Krzysztof Jarosz

[Książki. Magazyn do czytania] Perła z Mauritiusa - szkic o Anandzie Devi

W nowych "Książkach. Magazynie do czytania" znajdziecie portret Anandy Devi, który z wielką przyjemnością mi się pisało.

---

Trois-Boutique to niewielka miejscowość na południu Mauritiusu, wyspy położonej na Oceanie Indyjskim. Tu, w 1957 roku w rodzinie drobnego plantatora trzciny cukrowej przyszła na świat Ananda Devi, pisarka, której twórczość bywa zestawiana w jednej z linii z J.M. Coetzeem czy Toni Morrison, a entuzjastycznie pisze o niej inny noblista, J.M.G. Le Clézio. Jak zawsze z opóźnieniem, ale szczęśliwie - nadrabiamy w Polsce lekcję literatury najnowszej. W ciągu roku ukazały się po polsku trzy książki Devi: dwie powieści i zbiór opowiadań.

Choć pisze po francusku, to - podobnie jak dla większości Maurytyjczyków - odpowiedź na pytanie o ojczysty język Devi nie jest prosta. Jej matka władała telugu, językiem z południa Indii, na Mauritiusie używano miejscowej odmiany kreolskiego. W szkole uczyła się angielskiego będącego językiem urzędowym i francuskiego, uważanego za język świata kultury. Wielojęzyczność i wielokulturowość, wśród której się wychowała, towarzyszą jej literaturze i sprawiają, że w wyjątkowy sposób Devi opowiada doświadczenie współczesnego świata, w którym tożsamość narodowa często zastępowana jest przez etniczną czy językową przynależność.

---

Więcej w druku.
 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kto ocalił Izabelę Czajkę-Stachowicz?