Karakter, Empik, Książka Tygodnia, Eliot Weinberger

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Eliot Weinberger, "Z rzeczy pierwszych"

Chciałoby się, żeby ta książka się nigdy nie kończyła.

Chciałoby się, żeby Weinberger snuł opowieści przez kolejnych kilkaset stron, byśmy nigdy nie wyszli ze świata wierzeń, duchów, złych satrapów, wspaniałych mnichów, kolonialnych podbojów i wielkich, zapomnianych cywilizacji.

Eliot Weinberger obok pisania esejów i opowiadań para się również tłumaczeniami z hiszpańskiego. Dla Amerykanów odkrył twórczość Octavio Paza jeszcze zanim ten otrzymał literackiego Nobla. Jest specjalistą od wielkich cywilizacji - fascynują go Aztekowie, Inkowie, dawne królestwa chińskie, ale przede wszystkim ciekawią go ludzkie historie, które wyławia z oceanu historii i opowiada tak, że wraca w czytelniku dziecięca czy młodzieńcza radość podróżowania palcem po mapie, wyobraźnią po tekście, zagłębiania się w nieznane.

Choć eseje Weinbergera ułożone są w logiczny ciąg, to nie jest łatwo odkryć zasady go porządkujące. Wyczuwamy je raczej intuicyjnie, czując jakbyśmy byli bliscy odkrycia tajemnicy, a autor umykał przed czytelnikiem, podsuwając mu kolejne tropy. Przyjrzyjmy się temu.

CAŁOŚĆ W SERWISIE EMPIK.COM

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kto ocalił Izabelę Czajkę-Stachowicz?