Alessandro Amenta, Błażej Warkocki, Tomasz Kaliściak

"Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer", red. Alessandro Amenta, Błażej Warkocki, Tomasz Kaliściak

JEST! Jedna z najważniejszych książek LGBT ostatnich lat, gigantyczna (900 stron) antologia polskiej literatury queer pod redakcją Błażeja Warkockiego, Alessandro Amenty i Tomasza Kaliściaka.

Autorzy we wstępie piszą: “Otrzymujemy rozległą mapę literacko-kulturowo-społeczną, którą warto czytać nie tyle chronologicznie, ile problemowo”. O tym jak ważna jest to książka dla dyskusji o polskiej literaturze świadczy choćby lista nazwisk, które w “Antologii…” znajdziemy - Mickiewicz, Słowacki czy Kraszewski mają tam swoje miejsce, ale też twórcy i twórczynie współcześni - Lis, Klicka czy Osińska. Jest też wiele nazwisk zapomnianych lub nieznanych oraz klasycy i klasyczki literatury queer dotąd znani raczej tylko specjalist(k)om jak Napierski czy Gruszecka.

Odmienianie polskiej historii i kultury jest zajęciem wymagającym ponownego jej rozpoznania, przeczytania i opisania. Stoimy wciąż u progu tego wielkiego zadania, któremu patronują zarówno Maria Janion jak i Boy-Żeleński.

Antologia udowadnia, na przekór trochę tytułowi eseju-wstępu, że mamy do czynienia nie z “literaturą mniejszości”, a literaturą będącą pomijaną częścią czegoś większego. Nie z “historią mniejszości”, a historią powszechną. Czas na korepetycje z literatury i historii.

Mogą być to nawet narodowe korepetycje, byle w końcu się zaczęły.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jaka woda u Żywulskiej?