Biuro Literackie, Jerzy Jarniewicz, WBPiCAK, Austeria, Warstwy, Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, Krzysztof Siwczyk, Dariusz Sośnicki, Małgorzata Lebda, Zuzanna Bartoszek

[GAZETA WYBORCZA] "To najlepsze tomy z poezją. Pięcioro finalistów Nagrody Wisławy Szymborskiej"

Pięć tomów poetyckich nominowano do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2021. Za przekład nagrodę odbierze Wojciech Charchalis, tłumacz wierszy Pessoi.

To już dziesiąta edycja jednej z najważniejszych nagród poetyckich. Co roku honoruje się nią najlepszy tom poetycki wydany w roku poprzednim, a co dwa lata również najlepszy przekład. 

Wśród laureatów przyznawanej od 2013 roku Nagrody im. Wisławy Szymborskiej znajdują się m.in. Marta Podgórnik, Julia Fiedorczuk, Marcin Sendecki, Julia Hartwig i Krystyna Dąbrowska.

(...)

Nagroda im. Szymborskiej. Kto jest nominowany?
W tym roku wydawcy zgłosili do Nagrody aż 276 polskich tomów poezji. Spośród nich kapituła, w składzie Andrea Ceccherelli, Janusz Drzewucki, Xavier Farré, Alina Świeściak, Marta Wyka i Jurij Zawadski, wybrała 86 tytułów, które przeszły do kolejnego etapu. Do finału dostali się:

  • Zuzanna Bartoszek, "Klucz wisi na Słońcu", wyd. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
  • Jerzy Jarniewicz, "Mondo cane", wyd. Biuro Literackie.
  • Małgorzata Lebda, "Mer de Glace", wyd. Warstwy.
  • Krzysztof Siwczyk, "Krematoria I | Krematoria II", wyd. Austeria.
  • Dariusz Sośnicki, "Po domu" wyd. Biuro Literackie.

Więcej tutaj.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Iwasiów jak lody