Karakter, Empik, Krzysztof Majer, Denis Johnson

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Denis Johnson, "Szczodrość syreny"

[KSIĄŻKA (nie tylko) TYGODNIA]

Jak ten facet pisze! Denis Johnson, którego polscy czytelnicy mogą znać choćby ze zbioru opowiadań “Syn Jezusa” (tłum. Szymon Żuchowski) wraca na półki księgarń “Szczodrością syreny”, mistrzowską kolekcją pięciu opowiadań, której genialności fantastycznie sekunduje przekład Krzysztofa Majera.

Wydana w oryginale w 2018 roku, kilka miesięcy po śmierci pisarza, "Szczodrość syren" była nominowana do National Book Critics Circle Award i została ogłoszona przez krytyków arcydziełem. Nie pozostaje mi nic innego jak dopisać się do tłumu zachwyconych czytelników i czytelniczek.

Gdyby mnie ktoś zapytał, czy chcę czytać opowiadania o alkoholikach siedzących w ośrodkach odwykowych, więźniach i smutnych facetach, którzy jakoś nie potrafią (a czasem też nie chcą) odnaleźć się w świecie, zdecydowanie bym odmówił. Literatura pełna jest takich historii i można mieć tego serdecznie dość.

Johnson, choć pisze właśnie o takich ludziach, to jednym zdaniem sprawia, że nie daje się od jego książki oderwać. Jest w tym jakaś tajemnica, którą trudno recenzentowi nazwać. Uwodzenie czytelnika poprzez bezpośrednie zwracanie się do niego? Traktowania opowiadania nie jak filmu, a jak seansu kinowego, w którym nagle ciekawsze staje się to, co się dzieje na widowni?

Więcej - TUTAJ

jeden komentarz

Maciej

07.08.2022 22:46

Mimo, że stos książek do przeczytania rośnie zakupiłem z obawy o dostępność niebawem.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Erna Eltzner to bohaterka powieści jakiej autorki (podaj nazwisko)