wywiad, Gazeta Wyborcza, Mikołaj Bilski

[GAZETA WYBORCZA] "Maturzysta: To, że u nas wszystko krąży wokół religii, nie pojawiło się z dojściem PiS do władzy" - rozmowa z Mikołajem Bilskim

Młodzi wiedzą.

Chyba takim hasłem bym opatrzył mój dzisiajszy maraton tekstów poświęconych młodym ludziom - osobom piszącym, aktywistycznym i twórczym.

Na pierwszy ogień idzie Mikołaj Bilski, uczeń jednego z jeleniogórskich liceów.

Polecam lekturę, bo to niesamowicie mądry chłopak. Bilski przypomina nam o tym, że mamy krótką pamięć.

---

- W podręczniku do HiT-u wymieniano jednym tchem komunizm, nazizm, faszyzm i gender. To jest propaganda, tak samo jak wtedy, gdy brak wiary w Boga jest traktowany jako upadek człowieka - mówi tegoroczny maturzysta, organizator protestu przeciwko ministrowi edukacji.

We wrześniu 2022 roku media obiegły zdjęcia z protestu młodzieży w Mysłakowicach, niewielkiej miejscowości pod Jelenią Górą. Uczniowie protestowali przeciwko ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi, który z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim odwiedził miejscową szkołę podstawową.

Młodzi przynieśli ze sobą transparenty z hasłami m.in. "Ludzie i ryby mają głos". Skandowano: "HiT to sh*t", "Edukacja, nie manipulacja", "Szkoła dla ludzi, nie dla polityki".

Na widok protestującej młodzieży minister Czarnek zwrócił się do reportera TVN: - Gdybyście mogli nagrać, jak zachowuje się tęczowa młodzież, a jak zachowuje się normalna młodzież, to bylibyśmy wdzięczni. Ideologizacja i upolitycznienie szkół to są oni, nie my.

Rozmowa z jednym z "nich", Mikołajem Bilskim, uczniem jeleniogórskiego liceum, tegorocznym maturzystą.

---

Bilski - (...) To był taki moment przegięcia. Na szczęście nauczyciele nie muszą korzystać tylko z jednego podręcznika, ale realizowanie tego programu tak, by nie karmić uczniów propagandą, jest dla nich na pewno trudne.

Szot - Skąd wiesz, że to jest propaganda?

Bilski – W podręczniku do HiT-u wymieniano jednym tchem komunizm, nazizm, faszyzm i gender. To jest propaganda, tak samo jak wtedy, gdy brak wiary w Boga jest traktowany jako upadek człowieka. To wszystko jest odrażające. Podręczniki powinny przekazywać fakty, a nie opinie i czyjś światopogląd.

Kierunek lektury TUTAJ.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Czego katastrofa następuje u Haliny Snopkiewicz?