a5, Józef Czapski, Andrzej Franaszek, Adam Zagajewski, Gazeta Wyborcza

[GAZETA WYBORCZA] "Pan mi dał nagle takie samo wzruszenie, że płaczę". Ostatnia książka Adama Zagajewskiego

- Ostatnia książka Adama Zagajewskiego - tak wydawnictwo a5 anonsuje książkę "Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim" - zbiór pięciu esejów Adama Zagajewskiego poświęconych Józefowi Czapskiemu.

Esejom towarzyszą listy między twórcami, fragmenty dziennika Czapskiego i obszerne posłowie Andrzeja Franaszka, redaktora tego niezwykłego tomu.

Adam Zagajewski zaproponował wydanie książki kierowanemu przez Ryszarda i Krystynę Krynickich wydawnictwu a5 pod koniec 2020 roku. Jak pisze historyk literatury i biograf Andrzej Franaszek, poeta zamierzał "naszkicować sylwetkę fascynującego 'malarza, pisarza, człowieka, obywatela, przyjaciela, czytelnika, rozmówcy'".

Książka nie powstała. Adam Zagajewski zmarł 21 marca 2021 roku. Z zachowanych (i wcześniej publikowanych) pięciu esejów poety poświęconych Czapskiemu, wymienionych między nimi listów i zapisków w dziennikach - jak pisze Franaszek - podjęto się próby "odtworzenia rozmowy" między dwoma wybitnymi twórcami. To nie tylko portret ich przyjaźni, ale też opowieść o samym Zagajewskim.

Poznali się późno. Był rok 1983. Czapski miał już 87 lat. Zagajewski był od niego niemal o pół wieku młodszy. Od dwóch lat mieszkał w Paryżu. Czapski - od 1946 roku.

Więcej TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Rocznik Tristana z polskiej powieści