Agora, Gazeta Wyborcza, Greta Thunberg, Michał Rogalski

[GAZETA WYBORCZA] "Greta Thunberg jest "dzielna w sporze z królestwem dwutlenku węgla". Ale pomagają też wybitni eksperci"

Greta Thunberg zaprosiła do współpracy wybitnych naukowców i naukowczynie, ale też pisarki i reporterki, by opowiedzieli nam o co chodzi z tym całym "klimatem". I wyszła książka - trochę zaskakująco - naprawdę udana. Poczytałem spore jej fragmenty (500 stron!), bardzo polubiłem eseje Atwood czy Kolbert, które tu znalazłem. I napisałem o tym tekst.

Ale... pozwoliłem sobie zwrócić uwagę jeszcze na samą Gretę i to, że inspiruje ona również literaturę, a zwłaszcza poetów i poetki.

Przeczytałem (dziękuję Piotrze!) niedawno „List” Jerzego Kronholda, jednego ze współzałożycieli Nowej Fali. List skierowany do szwedzkiej aktywistki.

Zupełnie nieronicznie Kronhold pisze o niej, że jest „dzielna w sporze z królestwem dwutlenku węgla”, a jej postawa przypomina „dziecko, które odkrywa nagość króla”. Niezależnie od tego, że dwutlenek węgla oraz „cyklony nowych meteorytów”, czy „swąd opon skwierczącego plastyku” wciąż nieszczególnie sprawdzają się w poezji, trudno nie dostrzec, że Thunberg inspiruje cały świat.

Trzy lata temu Patti Smith, ikona rocka, napisała wiersz na urodziny Thunberg, a w sieci można znaleźć sporo równie nieudanych dzieł poetyckich, których podmiot liryczny zwraca się do tej, której „nieruchomy wzrok” i „desperacji spokój” sprawiły, że słowa przebiły się przez kłamstwo polityków, jak pisze Liz Brownlee, mało znana angielska poetka.

Greta Thunberg inspiruje cały świat. I jeśli zamiast wierszy jej poświęconych przeczytamy „Książkę o klimacie”, wyjdzie nam to na dobre.

Więcej - kierunek lektury w komentarzu, a "Książkę o klimacie" przełożył Michał Rogalski.

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Kaśka u Zapolskiej