Filip Fierek, patronaty, Drzazgi, Lucy Delap

Patronat - Lucy Delap, "Feminizmy. Historia globalna", tłum. Filip Fierek

Od kilku dni zbieram się, by Wam napisać, że bardzo, ale to bardzo polecam zainteresować się "Feminizmami" Lucy Delap w przekładzie Filipa Fierka.

Dlaczego warto? Będę o tym jeszcze pisał, ale dzisiaj mam dla Was cytat:

"Z rąk białych spotyka nas krzywda, za którą nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, ponieważ milczymy. (..) Choć nie mamy białych, anielskich twarzy, poziomem kultury dorównujemy wszystkim białym kobietom".

Pisała tak w 1886 roku czytelniczka "Western Echo", magazynu ukazującego się na Złotym Brzegu, ówczesnej brytyjskiej kolonii, dzisiaj znanej jako Ghana.

Dla Delap ważne jest, by pokazać jak feminizm - choć głosił jak najbardziej słuszne idee - sam charakteryzował się "własnymi formami marginalizacji".

"Dla części kobiet i mężczyzn, feminizm okazał się formatywną, przełomową wizją świata. U innych wywołuje instynktownie odrzucenie, śmiech, ironię, a w najlepszym razie mieszane uczucia". Czy był i jest feminizm, jak postrzegano go nie tylko w perspektywie klas uprzywilejowanych? I czy istnieje "globalna historia" feminizmu? O tym wszystkim przeczytacie w tej świetnej książce.

Idźcie i wykupcie to wszystko.

/za pisanie o “Feminizmach” otrzymam wynagrodzenie od wydawcy, Drzazg/

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Romansowa Teresa