lektury szkolne, Henryk Sienkiewicz, Gazeta Wyborcza, Jan Paweł II

[GAZETA WYBORCZA] "MEN podało nową listę lektur szkolnych. Jakie zmiany czekają uczniów od września?"

Dzisiaj dzień z listami. Była Nike, czas na lektury.

***

Bez Jana Pawła II, Jarosława Marka Rymkiewicza, "Potop" i "Chłopi" we fragmentach i z nowymi zasadami. MEN opublikowało nową listę lektur.

- W szkołach powinno być więcej treści katolickich i patriotycznych — twierdził w 2021 roku ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek. Jak twierdził, tak zrobił. Na obowiązującej od września 2021 roku liście lektur znalazły się dzieła Jana Pawła II, Zofii Kossak Szczuckiej, kardynała Wyszyńskiego. Zabrakło miejsca dla Marcina Świetlickiego.

Władze się zmieniły i ministerka edukacji Barbara Nowacka uznała, że czas najwyższy odmienić oblicze listy lektur. Po kilku miesiącach przygotowań i zapowiedzi, Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenie zawierające nowe listy lektur.

Najwięcej zmian dotyczy liceów, ale również na uczniów starszych klas szkół podstawowych czekają niespodzianki.

(…)

Lista lektur dla zakresu podstawowego uległa wyraźnemu odchudzeniu. Trzy wielkie dzieła, które uczniowie do tej pory musieli czytać w całości, będą czytane jedynie we fragmentach. Mowa o "Potopie" Sienkiewicza, "Chłopach" Reymonta (czytano tom pierwszy, fragmenty mogą pochodzić z każdej z czterech części) oraz "Innym świecie" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Zmiany na liście lektur dla liceum polegają w dużej mierze na przeniesieniu tekstów na listy lektur uzupełniających lub tych przeznaczonych dla klas o profilu rozszerzonym.

Na listę lektur uzupełniających, z których nauczyciele i nauczycielki sami mogą wybrać to, co uczniowie będą czytali, przeniesiono: "Odprawę posłów greckich" Jana Kochanowskiego, fragmenty "Kazań sejmowych" Piotra Skargi, "Romea i Julię" Szekspira, satyry Krasickiego, "Nie-Boską komedię" Krasińskiego, opowiadanie Elizy Orzeszkowej, "Gloria victis"; fragmenty "Drogi donikąd" Józefa Mackiewicza, wybrane opowiadanie ze zbioru "Raport o stanie wojennym" Marka Nowakowskiego i "Madame" Antoniego Libery.

***

Nową listę lektur omawiam w moim miejscu pracy.

jeden komentarz

Natalia

05.07.2024 11:09

W podstawie programowej są określone lektury do klas 4-6, niemniej w 4.z reguły omawia się Mikołajka, Kajka i Kokosza, Opowieści z Narnii i Akademię Pana Kleksa, plus lektury dodatkowe wybrane przez nauczyciela lub dzieci albo wspólnie

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jaki był różaniec u Rolleczek?