Książka Tygodnia, Filtry, Clemens J. Setz, Agnieszka Kowaluk

[KSIĄŻKA TYGODNIA] Clemens J. Setz, "Pociecha rzeczy okrągłych"

Do czytania marsz! Jest to dobro, jakich mało.

***

Szukasz książek niepokojących, drażniących i przeszywających do szpiku kości? Jesteś fanem krótkich form literackich? Chcesz przeczytać książkę, po której będziesz sobie zadawała pytanie: “ale co ja właściwie takiego przeczytałam”? Jeśli tak, to mam dla Ciebie coś, co musisz przeczytać.

***

Nie będzie z pewnością zaskoczeniem dla Was, że pisarz, który pisze mrocznie, niepokojąco i drażniąco jest Austriakiem. Setz urodził się w 1982 roku i zadebiutował w wieku 25 lat. Publikuje niezwykle regularnie i z godną pozazdroszczenia systematycznością zdobywa nominacje do najważniejszych niemieckich i austriackich nagród literackich. Same nagrody też. Obecnie - choć ma niewiele ponad 40 lat - już za całokształt twórczości.

Pisze zarówno opowiadania, jak i epickie, liczące tysiąc stron powieści. Jest też tłumaczem. Przełożył na niemiecki dzieła Edwarda Goreya, którego w Polsce tłumaczył Michał Rusinek.

Cudowny młodzieniec niemieckojęzycznej literatury nie jest już młodzieńcem, ale dopiero teraz mamy okazję poznać jego prozę po polsku. Wcześniej fragmenty publikowała jedynie "Literatura na świecie". I chwała wydawnictwu Filtry za Setza!

To pisarz, o którym nawet nie wiedzieliśmy, że nam go brakowało.

***

Jaki jest Setz? Pozornie przyjazny i zabawny. Tzn. jego proza, o autorze nie wiem, ale bałbym się go. Bo to pisarz, który w pozornie prostych historiach umieszcza taki ładunek emocjonalny, że trudno się czasem pozbierać.

Więcej - tutaj

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Ile fajerek w hecy?