Marginesy, Joanna Ostrowska, buforowanie
BUFOROWANIE - Joanna Ostrowska, "Przemilczane, Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej"
"Od połowy 1940 roku Mariannę regularnie prześladowano, wzywano na ciągłe kontrole policyjne i lekarskie. Po zakończeniu jednej kary pojawiała się następna. W końcu zmuszono ją do zamieszkania w domu publicznym. W trakcie pobytu w burdelu przy Rybaki 19 nadużywała alkoholu, często wdawała się w awantury.
W instytucji przymusowego nierządu alkohol stał się dla niej jedynym ratunkiem. Piła, by nic nie czuć i nie pamiętać. Kilkukrotnie karana, straszona donosami próbowała uciekać, aby chwilę później, także ze strachu, zameldować się ponownie na policji. Zanim została wywieziona do obozu, spędziła rok w zakładzie karnym we Wronkach. Prosiła o wyrozumiałość i zwolnienie z dalszych kar. Uznano ją za osobę niemoralną, zbuntowaną, która stanowiła zagrożenie dla narodowosocjalistycznego społeczeństwa. Jej zeznania spisywane przez urzędników Policji Kryminalnej, składane w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, to jedyne odnalezione fragmenty relacji Polki, przymusowej prostytutki z domu publicznego dla Wehrmachtu z okresu wojny".
Pyta Ostrowska:
"Czy ze statystyk można wyczytać ludzką traumę? Wierzę, że tak. Może również o tym jest ta książka. O cierpieniu bezosobowym, skatalogowanym, wypunktowanym, oszacowanym z ekonomicznym zacięciem. I tym bardziej bolesnym.
W Polsce milczenie trwa do dziś"
----
Za kilka dni w księgarniach książka, wobec której nie jestem obiektywny, bo wiem ile pracy kosztowało Ostrowską tropienie materiałów do niej, ile uporu i wytrwałości wymagał ten temat. Mijając się w różnych miejscach przez ile lat nawet bałem się spytać "co tam z książką"?
Za chwilę będzie. A my z Autorką będziemy rozmawiać przynajmniej dwukrotnie - na wizji i piśmie, by przełamać milczenie.
Skomentuj posta