Joanna Ostrowska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Godzina bez fikcji, Reset Obywatelski

Reset Obywatelski - Godzina bez fikcji odc. 21 - Joanna Ostrowska

Osoby nienormatywne - homoseksualne, biseksualne, czy queerowe - były ofiarami nazistowskiego aparatu przemocy i słynnego paragrafu 175, byli Niemcami, Żydami, Ślązakami, ale też, o czym przez lata milczano, Polakami. O tym dlaczego milczano, jak badać historię nienormatywności i dlaczego w polskiej pamięci zbiorowej “różowe trójkąty” musiały ustąpić miejsca innym osobom? Ale też o tym kim jest Joanna Ostrowska, autorka książek, które pokazują historię z “wstydliwych”, przemilczanych perspektyw.

Kurt Brüssow: “Po trzykrotnym wezwaniu przez ówczesnego lekarza obozowego Obersturmführera SS Entressa do dobrowolnego poddania się kastracji, 31.01.43 r. zostałem przymusowo wykastrowany, chociaż sąd przy wymierzaniu kary pozbawienia wolności osądził mnie nie jako homoseksualistę, ale jako osobę bioseksualną [sic!] i nie wniósł o przeprowadzenie kastracji. Operacja została wykonana na rozkaz szefa wydziału politycznego Untersturmführera SS Kramera i kierownika obozu Hauptsturmführera SS Aumeiera. Operacja ta odebrała mi nadzieję, jaką żywi każdy człowiek na szczęście posiadania własnych dzieci”.

Ostrowska: “Niektórzy woleli śmierć od oskarżenia o homoseksualizm. W 1969 roku brygadzista Henryk Rybowik zamordował robotnika Jana Teguskiego. W trakcie procesu pojawiło się podejrzenie, że mężczyzn łączyła relacja intymna. Rybowikowi zależało tylko na jednym: „Jeżeli mi udowodnią, że ja z Teguskim żyłem jak mężczyzna z kobietą, to niech mnie skażą na śmierć”. Ostatecznie dostał piętnaście lat więzienia. Sąd nie uznał go za homoseksualistę.

Historia przemocy nie skończyła się w 1945 roku. O tym w środę o 21:00 w Resecie Obywatelskim w “Godzinie bez fikcji” porozmawiam z Joanną Ostrowską, autorką książki “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Zapraszam!

 

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Co miał na piersi wykłute Azja Tuhaj-bejowicz?