Joanna Ostrowska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, wywiad, Gazeta Wyborcza

[GAZETA WYBORCZA] ""Antypolski element", lesbijska "zaraza". Dlaczego tyle lat milczano o homoseksualistach w obozach?" - wywiad z Joanną Ostrowską

- Homoseksualni Polacy z różowym trójkątem, waleczni Polacy hetero - z czerwonym? Koniec z tym stereotypem - mówi dr Joanna Ostrowska, autorka książek o zapomnianych ofiarach Zagłady.

Pisała już o przymusowej pracy seksualnej kobiet w czasie wojny („Przemilczane", 2018) i ofiarach przymusowej sterylizacji w nazistowskich Niemczech („Mój Führerze", 2020). W swojej ostatniej książce "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" przypomina o nieheteronormatywnych ofiarach II wojny światowej.

Za wkład w badania nad historią osób LGBT otrzymała niedawno nagrodę od International Lesbian and Gay Cultural Network.

Nazistowski paragraf 175, który penalizował męsko-męskie stosunki seksualne, obowiązywał także Polaków. W obozach koncentracyjnych musieli nosić różowe trójkąty, choć, jak wytłumaczy badaczka, czasem były to także oznaczenia o innych kolorach.

Ostrowska pokazuje także powojenne losy skazanych, którzy byli często powtórnie przesłuchiwani, więzieni i prześladowani. – Dla osób nieheteronormatywnych wyzwolenie nie przyszło w maju 1945 roku – mówi autorka „Onych".

Wojciech Szot: Ilu było „onych"?

Joanna Ostrowska: Łatwo powiedzieć, że osoby nieheteronormatywne to „stosunkowo nieliczna" grupa ofiar. Czy to jednak oznacza, że nie powinniśmy zajmować się ich historią? To taka mantra usprawiedliwiająca brak badań naukowych dotyczących „różowych trójkątów" i, szerzej, queerhistorii II wojny światowej.

Całość TUTAJ

Skomentuj posta

Proszę odpowiedzieć na pytanie: Jaka woda u Żywulskiej?